Facebook Google+ Twitter

Ponad 50 proc. podatki we Francji? Ucierpią najbogatsi

We Francji trwa spór o podatki. Rządząca partia UMP chce opodatkować najbogatszych obywateli ponad 50 proc. ich dochodów. Na to nie zgadza się jednak prezydent Nicolas Sarkozy - zwolennik tzw. "tarczy podatkowej".

"Tarcza podatkowa" to symbol polityki ekonomicznej Nicolasa Sarkozy’ego. W obecnej postaci została ona wprowadzona w sierpniu 2007 roku. Ogranicza opodatkowanie dochodów indywidualnych do 50 proc. W założeniu chodziło o to, by utrzymać konkurencyjność francuskiej gospodarki również przez ograniczenie wyjazdów zamożniejszych obywateli do tzw. rajów podatkowych.

Opozycja socjalistyczne jednak jest zdania, że takie rozwiązanie chroni jedynie wąską elitę finansową kraju, faworyzuje najbogatszych. Również większość Francuzów sprzeciwia się utrzymaniu tego pomysłu. Wobec światowego kryzysu społeczeństwo chce jak najwyższych podatków dla zamożnych obywateli Francji.

Spory o podatki toczą się jednak nie tylko poza rządzącą partią. Jednomyślność w tej sprawie dobiegła końca wraz z przegranymi przez centroprawicę wyborami regionalnymi. Od tej pory zaczęły się ujawniać głosy sprzeciwu wobec "tarczy". Część działaczy Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), z której to wywodzi się Sarkozy (w latach 2004-2007 był jej przewodniczącym), wyrazili swoje wątpliwości na spotkaniu z prezydentem.

Pojawiły się nawet opinie, że to mogłoby być ze strony milionerów przejawem "dodatkowej solidarności wobec tych, którzy cierpią wskutek kryzysu". Nicolas Sarkozy jednak wykluczył możliwość likwidacji "tarczy", podtrzymując tym samym swoje stanowisko w sprawie podatków.

Z wprowadzonego 50-procentowego pułapu korzysta we Francji obecnie od 16 do 20 tysięcy podatników. Kosztuje to budżet około 586 milionów euro rocznie.

źródło:
Francuska prawica chce wyższych podatków
Czy Francja wprowadzi ponad 50 proc. podatki?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Swój swojemu zawsze będzie ręce umywał. Tylko że z takiego myślenia nic dobrego nie wyjdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.