Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 60 filmów z całego świata. Rusza 14. Watch Docs Festiwal (program)

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
WATCH DOCS Prawa Człowieka w filmie, jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka, startuje w Warszawie 5 grudnia. W 10-dniowym programie ponad sześćdziesiąt filmów, spotkania z twórcami i bohaterami obrazów, debaty, wykłady, warsztaty.

WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka. W tym roku, od 5 do 14 grudnia, w Warszawie trwa 14. edycja. Festiwalowe projekcje będą odbywać się w kinie Muranów, w CSW Zamek Ujazdowski i kinie Antropos. Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2015 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.

Wydarzeniem 14. edycji festiwalu będzie retrospektywa twórczości amerykańskiego filmowca Joe Berlingera - laureata tegorocznej nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego przyznawanej za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. To właśnie film Berlingera – “Whitey: USA v. James J. Bulger” (“Whitey: United States of America v. James J. Bulger”) - otworzy 14. WATCH DOCS. Ponadto na festiwalu zaprezentowane zostaną cztery dokumenty reżysera. Wśród nich głośny „Pod niebem Afryki” („Under African Skies”), w którym Paul Simon powraca do RPA, gdzie 25 lat temu, a więc w czasach bojkotu południowoafrykańskiego reżimu przez artystów, zdecydował się nagrać swój przełomowy album „Graceland”.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy trzynaście wybitnych dokumentów dotyczących szeroko pojętych praw człowieka: nagrodzony na Sundance „Powrót do Homs” („Return to Homs”) ukazujący świat młodych rewolucjonistów z miasta obróconego w gruzy przez wojska reżimu prezydenta al-Asada, „Ci, którzy powiedzieli nie” („Those Who Said No”) Nimy Sarvestaniego, laureata zeszłorocznej Nagrody WATCH DOCS, opowiadający o obozach odwykowych dla uzależnianych od internetu chińskich nastolatków „Web Junkie”, nagrodzony m.in. na festiwalu One World najgłośniejszy węgierski dokument ostatnich lat – „Wyrok na Węgrzech” („Judgement in Hungary”) czy „Inżynier” („Engineer”), którego tytułowym bohaterem jest jedyny salwadorski kryminolog.

Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: „Szlaki gringo” („Gringo Trias”) – spojrzenie na fenomen masowej turystyki i jego wpływ na lokalne społeczności); Dyskretny urok propagandy, gdzie między innymi zobaczymy „Zakazane filmy” („Forbidden Fims”) Felixa Moellera – doskonałą analizę tak samego kina nazistowskiego, jak i jego współczesnego funkcjonowania; Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych, wśród których w 25 lat od wybuchu buntów w polskich więzieniach na Pomorzu zaprezentujemy dokument Małgorzaty Kozery „Był bunt”, po którym odbędzie się spotkanie
z uczestnikami tamtych wydarzeń i debata o zmianach w polskim więziennictwie, oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, w której jak zwykle znajdzie się miejsce na różne gatunkowo formy filmowe,
z eksperymentalnymi włącznie (pokażemy m. in. Najnowszy film Jean-Gabriela Périota „Jesteśmy stajemy się śmiercią” („We Are Become Death”)).

W programie 14. WATCH DOCS znalazła się także przygotowana we współpracy z Bergen International Film Festival retrospektywa „W poszukiwaniu Europy” poświęcona europejskiej różnorodności kulturowej (tu m.in. laureat weneckiego Złotego Lwa – „Rzymska Aurelona” („Sacro GRA”) w reżyserii Gianfranco Rosiego).

Mocnym punktem programu będą Retrospektywa filmów o rozgrywającym się obecnie dramacie Syrii – „Syria – kroniki katastrofy”. Obok wspomnianego już „Powrotu do Homs”, znajdzie się tu także pokazywany w Cannes wstrząsający obraz „Srebrzysta woda. Syria – autoportret” („Silvered Water. Silvered Water, Syria Self-Portrait”) czy nagrodzony w Marsylii, insajderski „Nasz straszny kraj” („Our Terrible Country”), a pokazom filmów towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa.

Nie zabraknie naturalnie także Ukrainy. W ramach retrospektywy „Ukraina 2014”, oprócz filmów o Majdanie, jak np. „Czarna księga Majdanu” („Black Book of Majdan”), widzowie będą mieli unikalną szansę zapoznać się z wybranymi materiałami z dokumentów, które są jeszcze w fazie produkcji, a opowiadają o sytuacji na wschodzie kraju. Z publicznością spotkają się m.in. Oleksij Radyński - redaktor ukraińskiej edycji Krytyki Politycznej oraz Giennadij Kofmana – dyrektor programowy festiwalu Docudays w Kijowie.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Watch Docs oraz na Facebooku.

źródło: informacje prasowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto