Facebook Google+ Twitter

Ponad połowa Amerykanów popiera okrutne metody przesłuchań CIA

Renomowany amerykański think tank Pew Research Center prezentuje wyniki badań sondażowych w temacie usprawiedliwienia metod CIA wobec zagrożenia terroryzmem. Ponad połowa amerykańskich obywateli uznaje działania agencji za uzasadnione.

Amerykański wymiar prawdopodobieństwa. http://voxpopulisphere.com/2014/12/02/jon-queally-at-home-and-abroad-un-report-details-abysmal-us-record-of-abuse/ / Fot. Witness Against Torture/flickrPo opublikowaniu raportu amerykańskiego Senatu w sprawie programu tajnych więzień CIA i praktyk wdrożonych w procedury przesłuchań jakie rozwijała agencja wywiadu USA, zbadano społeczny oddźwięk i nastawienie względem poczynań państwowego organizmu. Pew Research Center – instytut realizujący badania ankietowe i prezentujący poglądy ludzi z wielu krajów świata, przedstawił odzwierciedlenie panujących nastrojów i przekonań jakie pokutują wśród obywateli Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do ujawnionej dokumentacji i prawdy jaka jest w niej zawarta.

Więcej niż połowa amerykańskiego społeczeństwa popiera metody CIA

Głosy na amerykańskiej ziemi w kwestii metod CIA, w okresie po atakach terrorystycznych z dnia 11 września 2001 roku, są w znaczącej połowie wyrazem poparcia dla brutalnych technik, jakie stosowała (stosuje?) agencja wywiadowcza USA. 51 proc. społeczeństwa mówi, że działania CIA były uzasadnione, w porównaniu z zaledwie 29 proc. respondentów, którzy nie znajdują usprawiedliwienia dla poczynań agentów; 20 proc. nie udzieliło odpowiedzi.

Ankieta Pew Research Center. / Fot. Pew Research Center/Paweł JankowskiPotrzeba i skuteczność dla kwestionowanych metod przesłuchań CIA, znajduje swoje uznanie u 56 proc. ankietowanych. Usprawiedliwiają te działania pod warunkiem, że wywiad zapobiegał w taki sposób atakom terrorystycznym. 28 proc. respondentów nie pochwalają tego aspektu pracy agencji amerykańskiego wywiadu.

W ogólności, należy zauważyć, że amerykańskie społeczeństwo nie wyraża większych wątpliwości i dezaprobaty dla metod stosowanych przez CIA i samego programu rozwijanego przez agencję. Ten obraz panujących przekonań znajduje swoje częściowe dopełnienie w opiniach wyrażanych co do decyzji o ujawnieniu raportu traktującego o działaniach Centralnej Agencji Wywiadowczej, aczkolwiek tutaj głosy rozkładają się mniej więcej równo. 43 proc. uznaje decyzję o upublicznieniu raportu za niewłaściwą, zaś 42 proc. popiera takie działanie.

Republikanie zwolennikami brutalnych technik przesłuchań

Ankieta Pew Research Center. / Fot. Pew Research Center/Paweł JankowskiOpinie w kwestii metod przesłuchań jakie stosowała CIA po 11 września 2001r. są zróżnicowane pod względem wieku, płci czy koloru skóry, bardziej niż gdziekolwiek indziej. Wszelakie sądy w tyglu kulturowym jakim są Stany Zjednoczone należy analizować bardzo uważnie, nawet jeżeli mówimy o jednomyślności.

Głosy poparcia dla praktyk amerykańskiej agencji wywiadowczej, to przede wszystkim biali Amerykanie (57 proc.), wśród których zaledwie 26 proc. twierdzi, że wprowadzone procedury nie były uzasadnione. Czarni Amerykanie i Latynosi nie podzielają w ogólności zdań pochwalających metody CIA, chociaż jest ich niewiele mniej niż połowa; odpowiednio: 42 proc. i 43 proc. Brak własnego zdania w danej kwestii najczęściej deklarowali Latynosi (27 proc.).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.