Facebook Google+ Twitter

Ponad tysiąc "Skarbów Starożytnej Łotwy"

Zapraszam na najciekawszą wystawę tego roku w warszawskim Państwowym Muzeum Archeologicznym. To pierwsza tak duża prezentacja kultury łotewskiej. Ekspozycja składa się z ponad 1,2 tys. eksponatów. Większość z nich ma unikatowy charakter.

Zapinka wikińska wykonana z brązu, znaleziona na cmentarzysku w Medzes Strautiņi, raj. Liepāja. 700–900 / Fot. Roberts KaniņšBrązowe krzyżyki zdobione żółtą emalią, znalezione na grodzisku w Tērvete, raj. Dobele. 1100–1300 / Fot. Roberts KaniņšWystawa "Skarby Starożytnej Łotwy" jest przekrojem dziejów Łotwy od połowy IX tysiąclecia p.n.e. po okres średniowiecza. Można podziwiać przepiękne ozdoby z okresu paleolitu i mezolitu, zoomorficzne figurki wykonane z bursztynu i wiele innych, ciekawych zabytków z epoki kamienia.

Organizatorzy wystawy przybliżają zwiedzającym techniki obróbki i sposoby wytwarzania przedmiotów z kamienia, krzemienia, kości i poroża oraz pierwsze metody stosowane we wczesnej metalurgii brązu i żelaza. Metalurgia była na Łotwie bardzo ważną dziedziną i właśnie ozdób i narzędzi wykonywanych z metali na wystawie możemy podziwiać najwięcej. Piękne ozdoby czy broń metalowa, znajdowane wśród skarbów i darów grobowych są dowodem na rozległe kontakty mieszkańców starożytnej Łotwy z ludami ościennymi -
Wikingami i Słowianami.

Zapinka brązowa znaleziona w miejscowości Durbes Liguti muiža, raj. Liepāja, datowana na lata 200–400. / Fot. Roberts KaniņšWystawie towarzyszyć będzie 500-stronicowy katalog. Jest to cenny nabytek, ponieważ to pierwszy wydany w języku polskim tak obszerny wykład poświęcony starożytności i wczesnym czasom historycznym ziem łotewskich.

Wystawa czynna jest od 1 maja do 29 lipca w Państwowym Muzeum Archeologicznym przy ul. Długiej 52 w Warszawie. Mieści się na pierwszym piętrze. Wejście od Ogrodu Krasińskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Masz racje, to pomyłka redaktorska a nie moja. T miało być IX tysiąclecie p.n.e

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ok, ale z jednej strony piszesz, że od IX w., a z drugiej, że zabytki od paleolitu po średniowiecze - niejasne.
Krzyżyki to dowód na wczesne wpływy chrześcijaństwa na tym terenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.