Facebook Google+ Twitter

Ponidzie - kraina nieodkryta!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-15 21:16

Z czym kojarzy Ci się województwo świętokrzyskie? Powiesz pewnie z Górami Świętokrzyskimi, w szczególności z Łysicą, gdzie - jak głosi legenda - odbywały się zebrania czarownic. A co mówi Ci nazwa Ponidzie?

Widok na Działoszyce / Fot. Artur JanicPonidzie to kraina, której głównymi miastami są: Pińczów, Busko Zdrój, Jędrzejów. Jednak nie o tych miejscach chcę wam powiedzieć. Gmina Działoszyce jest perełką nieodkrytą. Ma na ciekawą historię sięgającą XIII wieku, kiedy biskup krakowski zorganizował tu Straż Leśną, na tych terenach rozciągały się gęste lasy, w których odbywały się polowania. Pierwotna nazwa Działoszyc to Zalesice.

Od XVII wieku zaczęli osiedlać się w Działoszycach Żydzi, gdyż miasto, będąc własnością prywatną, nie posiadało przywileju "de non tolerandis Iudaeis", który pRolniczy krajobraz Januszowic / Fot. Artur Janicosiadały miasta królewskie, a który zabraniał osiedlania się w ich granicach ludności wyznania mojżeszowego. Żydzi utworzyli w mieście dość prężną i szybko rozwijającą się gminę, wybudowali również drewnianą synagogę, która jednak spaliła się w I połowie XVIII w., a której nie odbudowywano. Szybko również liczba ludności żydowskiej przerosła liczbę chrześcijan.

Legenda mówi, że pod miastem znajdują się lochy. W przeszłości zdarzało się, że niespodziewanie zapadały się w Rynku autobusy, co tłumaczono tym, że pod nawierzchnią są rozliczne lochy. Z przekazów ustnych znane jest wydarzenie z lat 20-tych XX w. jakoby gdzieś w pobliżu działoszyckiego Rynku zapadła się ziemia.

Użytki rolne w Januszowicach / Fot. Artur JanicGdyby okazało się, że pod Działoszycami znajdują się lochy. Miasto z pewnością by na tym skorzystało.

Gmina Działoszyce jest gminą typowo rolniczą. Rozciągają się piękne krajobrazy, jest idealna na wycieczki rowerowe, polecam trasę z Działoszyc w kierunku Januszowic.

Autor: Artur Janic

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.