Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32451 miejsce

Ponidzie z lotu ptaka

W Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim czynna jest od piątku, 4 lipca, wystawa "Widziane z nieba" autorstwa Piotra Kalety.

Jedna z prac Piotra Kalety. / Fot. Krzysztof KrzakDwaj przyjaciele - artyści (od lewej): Piotr Kaleta i Andrzej Łada, kustosz Galerii Fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakPiotr Kaleta (urodzony w Busku-Zdroju w 1945 roku ) para się fotografią już blisko pół wieku, kiedy to wszedł w posiadanie aparatu słynnej marki "Druh". Swój warsztat artysty - fotografika doskonalił pod czujnym okiem mistrza, Pawła Pierścińskiego, którego fotogramy na stałe weszły do historii polskiej sztuki fotograficznej pod nazwą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Piotr Kaleta od początku swej artystycznej działalności zafascynowany był krainą, z której pochodzi (podobnie jak autor niniejszego tekstu), to znaczy Ponidziem. Jej poświęcił niezliczoną liczbę zdjęć, składających sie na takie cykle, jak "Poletka Pana Boga", "Świadkowie", "Przemijanie". Wielokrotnie były one też prezentowane podczas zbiorowych i indywidualnych wystaw, a także nagradzane m.in. w Warszawie i Kielcach. Swą pasją i miłością do fotografii i Ponidzia Piotr Kaleta zaraża coraz szersze kręgi ludzi w różnym wieku, organizując coroczne przeglądy fotograficzne "Ponidzie".

W ostrowieckiej Galerii Fotografii prezentowane są prace Kalety, odróżniające sie tym od innych jego fotografii, że zostały wykonane z pokładów helikopterów i motolotni. - To kosztowny sposób fotografowania - mówił fotografik podczas wernisażu. - Godzina lotu małym samolotem lub lotnią to konkretne pieniądze. Poza tym podczas takiej sesji fotograficznej można ponieść straty materialne. Mnie kilkakrotnie podczas pierwszych prób fotografowania w pełnym locie, pęd powietrza wywiał z kieszeni kurtki filmy, a nawet porwał filtr do aparatu.

Warto obejrzeć prace Piotra Kalety nie tylko, by podziwiać piękno nadnidziańskiej natury, ale i kunszt artysty fotografika pracującego w ekstremalnych warunkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Rację ma Mia: notka prasowa rządzi sie jeednak innym zasadmi niż reporataż, recenzja czy fotoreportaż, którego nie chciałem robić , bowiem rzadko kiedy dzieje się na nich coś oryginalnego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczucie niedosytu wypływa z tego, że to notka prasowa, a nie recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2008 21:43

Strach pomyśleć, że mogło fotografa wywiać a zostałyby tylko filtry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.