Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1835 miejsce

"Ponieważ Cię kocham. Najpiękniejsze wyznania miłości"- recenzja

Ludzie listy piszą, a raczej pisali. W dzisiejszej epoce maili i smsów, zapomina się o tradycyjnej formie wyznań. Przypomną nam o niej znani Polacy z przełomu wieków, w swoich miłosnych listach do wybranek.

"Ponieważ Cię kocham. Najpiękniejsze wyznania miłości" - sam tytuł może wprowadzić czytelnika w błąd. Nie jest to bowiem poradnik na temat jak wyznać miłość ukochanej, bądź ukochanemu, w romantyczny i niespotykany sposób. To książka, w której znajdziecie zbiory listów miłosnych znanych i mniej znanych Polaków do ich żon, kochanek, wielbicielek. Znalazły się tu między innymi wyznania Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Ossowskiego oraz Henryka Sienkiewicza. Nie jest to również książka historyczna, choć zapewne nie jeden nauczyciel historii czy literatury byłby mile zaskoczony, gdyby jego uczniowie zabłysnęli znajomością tej pozycji.
Bohaterami książki są polscy pisarze, poeci, malarz, filozofowie, szlachcice, hetmani, generał i kompozytor. Tylko mężczyźni i ich miłosne historie. Różne epoki i wydarzenia, które w tym czasie zaistniały sprawiły, że ich listy różnią się językiem, stylem pisania i treścią. To bardzo istotne, jako, że język staropolski dość często jest już niezrozumiały dla współczesnego człowieka. Mimo to, nawet bardzo młody czytelnik, z łatwością wyczuje w przedstawionych wyznaniach tęsknotę, uwielbienie, miłość, przywiązanie i szacunek do partnerki. Nie wszystkie listy jednak napawają optymizmem, są i takie, które służą rozstaniu, jak w przypadku Juliusza Słowackiego do Joanny Bobrowej.
Przed przedstawieniem zbioru korespondencji poszczególnych osobistości, znajduje się krótki wstęp przypominający, czym one zasłynęły, do kogo listy są kierowane i krótki opis jak dana znajomość się rozwijała. Nie zawsze on jednak, już na początku, określa o kim będzie mowa, tytuł rozdziału też rzadko o tym wspomina.
Książka zachęca do zadumy nad własnym życiem i współczesną pogonią za karierą czy pieniądzem. Nad brakiem refleksji do własnych uczuć, a tych w listach przedstawionych w książce, nie brakuje. Okazywane w sposób szczery i prosty, jakim jest słowo. Któż bowiem dziś pisze długie kilkustronicowe listy, lub choćby te krótkie, ale codziennie? Zebrany zbiór wyznań zachęca do czytania, a forma listów sprawia, że strony książki uciekają nam w dość szybkim tempie. Pomimo, iż pozycja jest dość ciekawa, polecam ją głównie dojrzałym czytelnikom. Dlaczego? Ze względu na język niektórych listów oraz wydarzenia historyczne dotyczące konkretnej osoby, które należało by wcześniej, we własnym zakresie, poznać.

Wstęp, wybór, komentarze2014 Joanna Kułakowska- Lis
Stron 256
Wydawnictwo Pascal
Rok wydania 2014
Oprawa Twarda

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.