Facebook Google+ Twitter

Ponowne narodziny koszalińskiej wąskotorówki

Po sześciu latach nieobecności koszalińska wąskotorówka może wrócić do życia

Odremontowane tory przy lokomotywowni na ulicy Lechickiej Fot. Krzysiek JędrzejewskiPokazowy przejazd drezynki fot. Krzysiek JędrzejewskiPo sześciu latach nieobecności, koszalińska wąskotorówka ma szansę znów działać i stać się atrakcją turystyczną naszego regionu. Została zamknięta 1 października 2001 roku. Koszalinianie przywykli już do widoku niszczejących torów, tymczasem znów może po nich jeździć kolej. Na pomysł przywrócenia koszalińskiej wąskotorówki wpadli ludzie, którzy darzą tę kolej szczególnym sentymentem, w 2005 roku założyli Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki i prowadzą rozmowy z PKP oraz z władzami miasta.

Tak wygląda budynek stacji Koszalin Wąskotorowy fot. Krzysiek Jędrzejewski- Rozmowy z miastem rozpoczęliśmy jeszcze przed założeniem Towarzystwa. Z PKP już jesteśmy dogadani, wydzierżawiło nam kolejkę i w każdej chwili możemy przywieźć tabor, musimy jeszcze podpisać umowę, ale to tylko formalność - mówi Paweł Gajdzica. - Właściwie to od Koszalina do Manowa trasa jest już gotowa. Brakuje tylko paru części. Na razie wszystkie działania finansujemy z własnej kieszeni. Gdyby miasto przyznało nam dotację, jesteśmy w stanie uruchomić kolejkę w ciągu trzech miesięcy, w przeciwnym razie będzie to możliwe dopiero za 2 lata. Koszt przywiezienia taboru od PKP wynosi 60 tys. złotych, pieniądze ze składek nie wystarczą.

Do starań o przywrócenie kolei wąskotorowej w Koszalinie przyczyniły się sentymenty.
- Mój wujek pracował jako maszynista od 1970 roku, aż do zamknięcia kolei - mówi Przemysław Musiał.
- Kolejka przejeżdżała blisko mojego domu - wspomina Paweł Gajdzica - Poza tym mój dziadek pracował na kolei w Lęborku.

Niemal wszystko jest już gotowe, tylko ze strony miasta brak odpowiedzi w sprawie dotacji. Miejmy jednak nadzieję, że miasto wesprze tę inicjatywę i wkrótce kolejka ruszy. Jej trasa miałaby przebiegać od Koszalina do Rosnowa. Trasa ta liczy ok 30 kmWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla mię bomba. Wrzuć może temat na listę dyskusyjną pl.soc.kolej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.