Facebook Google+ Twitter

Ponowny wzrost napięcia w Kosowie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-24 19:56

Po aresztowaniu przez siły międzynarodowe i kosowską policję pięciu Serbów, podejrzanych o zbrodnie wojenne, w Kosowie wybuchły protesty mniejszości serbskiej.

W Kosowie znowu wzrasta napięcie między Serbami a Albańczykami, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5d/Praha%2C_Palack%C3%A9ho_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD%2C_Demonstrace_proti_nez%C3%A1vislosti_Kosova_V.JPG / Fot. Wikimedia CommonsW środę (23.09) policja EULEX wraz z siłami policji kosowskiej dokonała zatrzymania pięciu Serbów w miejscowościach Bostane i Jasenovik. Czterech mężczyzn zostało oskarżonych przez prokuratora EULEX o zbrodnie wojenne dokonane podczas wojny w 1999 roku. Piąty z mężczyzn został zatrzymany za utrudnianie czynności policji, podczas aresztowania. Wydarzenie spowodowało żywiołowe protesty kosowskich Serbów.

W dniu dzisiejszym (24.09) kosowska policja poinformowała o zwolnieniu jednego z zatrzymanych. Okazało się, że Dobrivoj Trajković został źle zidentyfikowany i jego aresztowanie było pomyłką.

Jak poinformował rzecznik kosowskiej policji Arber Beka dwóch zatrzymanych okazało się funkcjonariuszami policji w Kosowie. Dodał również, że to pierwsza tego typu sytuacja, w której zatrzymywani są członkowie służb mundurowych tego państwa.

Kosowski Sekretarz Stanu Oliver Ivanović zwrócił się do misji EULEX o złożenie wyjaśnień w sprawie wczorajszych wydarzeń. W jednym z wywiadów stwierdził jednak, że „aresztowania były prawdopodobnie motywowane politycznie”, ponieważ, jak stwierdził, osoby te mieszkały i były znane w regionie od dawna, zaś wcześniej nikt nie oskarżał ich o zarzucane im obecnie czyny.

„Nie chcemy, aby wyglądało to na wtrącanie się w śledztwo, ale to dość dziwne, że mimo wielu zbrodni popełnianych na Serbach w 1999 roku, EULEX rozpoczyna aresztowania właśnie o nich, polegając na wątpliwych oskarżeniach” - stwierdził Ivanović. Sekretarz zasugerował również, że aresztowania są próbą złagodzenia wrogiej postawy do EULEX wśród kosowskich Albańczyków oraz ich politycznych przywódców.

Unijna misja EULEX została powołana do życia w lutym 2008 roku jako wsparcie pod względem policyjnym i prawnym dla misji ONZ UNIK, która sprawuje swoją funkcję stabilizacyjną od zakończenia wojny w Kosowie w 1999 roku.

Źródło: b92.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.