Facebook Google+ Twitter

Ponury sylwester w Aceh

W odróżnieniu od innych zakątków Republiki Indonezji, północnosumatrzańska prowincja Aceh nie świętowała Nowego Roku tak, jak niemal cała reszta świata. Powodem jest stosowanie Szariatu, czyli islamskiego prawa koranicznego.

Za pośrednictwem ulotek i plakatów kolportowanych w stolicy prowincji, mieście Banda Aceh, władze regionu odradzały mieszkańcom organizowania sylwestrowych pokazów sztucznych ogni i dęcia w trąby; obowiązujący w Aceh Szariat zabrania bowiem tych tradycyjnych elementów celebracji nadejścia nowego roku. Yulizal, szef Biura Szariatu w prowincji, informował, iż według jego poglądu huczne świętowanie nie ma nic wspólnego z kulturą Aczinów i zapożyczone jest z innych, obcych kulturowo regionów świata.

Yulizal zaznaczył, że osoby, które nie zastosowały się do zaleceń urzędników, nie zostaną poddane karze. Zastrzegł przy tym, iż powinny się jednak liczyć z ryzykiem napiętnowania ze strony otoczenia posłusznego nakazom własnej religii. Teuku Daud - inny wysoki rangą urzędnik lokalny, a zarazem organizator nabożeństwa zamykającego stary rok w największym meczecie stolicy, Baiturrahman - w wywiadzie udzielonym wczoraj portalowi okezone.com poinformował, iż prawdziwi muzułmanie powinni witać nowy rok tylko i wyłącznie modlitwą.

Aceh i Yogyakarta są jedynymi obszarami specjalnymi w Republice Indonezji, przy czym islamskie prawo koraniczne obowiązuje tylko w pierwszym z tych terytoriów. Władze w Dżakarcie - mimo konstytucyjnie ustalonego świeckiego charakteru państwa - zezwoliły tej sumatrzańskiej prowincji na stosowanie Szariatu. Spekuluje się, iż posunięciem tym rząd w stolicy zamierzał wyhamować poparcie religijnych mieszkańców prowincji dla separatystycznych dążeń nielegalnej organizacji bojowej GAM – Ruch Niepodległości Aceh.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Co kraj, to inny obyczaj."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.