Facebook Google+ Twitter

"Popiełuszko. Wolność jest w nas" wchodzi do kin

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-27 06:55

Losy zamordowanego przez SB w 1984 roku księdza przedstawione są na tle najważniejszych wydarzeń historycznych lat 80. Film zawiera też materiały archiwalne z tamtego okresu.

Najbliższa rodzina księdza Jerzego Popiełuszki już film widziała. Matka kapłana Marianna Popiełuszko powiedziała, że to film zrobiony dobrze, pięknie, prawdziwie. Józef Popiełuszko, starszy brat księdza Jerzego, uważa, że film jest wzruszający, a odtwórca głównej roli Adam Woronowicz bardzo przypomina księdza Popiełuszkę.

Adam Woronowicz, podczas prac nad filmem, oprócz życiorysu księdza Jerzego poznawał także tajniki życia kapłańskiego. Spędził tydzień w tym samym, warszawskim, seminarium duchownym, gdzie - między innymi - uczył sie chodzić w sutannie. Jak powiedział rektor seminarium, ksiądz profesor Krzysztof Pawlina, Adam Woronowicz, jak wszyscy klerycy wstawało godzinie 6 rano, szedł na medytacje i wszystkie modlitwy oraz zakładał komżę.

Konsultantem filmu był ksiądz profesor Jan Sochoń. Uważa on, że realizatorom udało się pokazać źródła przemiany księdza Popiełuszki, który dzięki sile wiary i wydarzeniom historycznym dał świadectwo o Jezusie.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Od 1997 roku trwa jego proces beatyfikacyjny. Według nieoficjalnych informacji jeszcze w tym roku ksiądz Popiełuszko może zostać uznany za męczennika i być wyniesiony na ołtarze.

Od 16 lutego, pod adresem www.popieluszko.pl, działa strona internetowa poświęcona księdzu Jerzemu. Współtwórcami strony są Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Jej uruchomienie to część akcji społeczno-edukacyjnej pod tytułem "Prawda jest nieśmiertelna". W ramach akcji przygotowano multimedialny materiał edukacyjny, który w liczbie 30 tysięcy egzemplarzy jest rozsyłany do gimnazjów i liceów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.