Facebook Google+ Twitter

POPiSowa "Noc z książką"

Wczoraj w Lublinie w Księgarni Uniwersyteckiej odbyła się 10 jubileuszowa "Noc z książką" w której udział wzięli czołowi politycy lubelszczyzny z Platformy Obywatelskiej, oraz z Prawa i Sprawiedliwości.

plakat ze spotkania / Fot. Krzysztof StanekW spotkaniu uczestniczyli reżyser, aktor i dyrektor teatru "Prowizorium" Janusz Opryński, poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Zdrojkowski, prezydent miasta Lublina Adam Wasilewski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Michałkiewicz. Wśród słuchaczy obecny był rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. dr. hab Janusz Kamiński, prorektor ds. studenckich prof. dr hab Anna Pajdzińska oraz profesorowie i studenci lubelskich uczelni, oraz mieszkańcy Lublina.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 20:00. Tradycją jest już, że zaproszeni goście wybierają Dyskusja tuż przed rozpoczęciem spotkania. W szarym garniturze rektor UMCS. / Fot. Krzysztof Stanek
jeden fragment ze swojej ulubionej książki i prezentują go zgromadzonym. Przyjęta forma zakłada również, że wszyscy obecni po przeczytaniu każdego z fragmentów zgadują jaki jest tytuł utworu oraz kto jest jego autorem. Dla wszystkich, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi czekały cenne nagrody książkowe, ufundowane przez księgarnię i rektora UMCS. Pierwszy rozpoczął Janusz Opryński. Jego wybór padł na utwór Fiodora Dostojewskiego "Bracia Karamazow". Janusz Palikot wybrał aż trzy utwory "Dzienniki" Witolda Gombrowicz, "Granice Duszy" Nicoli Chiaromonte oraz "Obłoki" Czesława Miłosza. Co ciekawe za odgadnięcie drugiej z tych pozycji Palikot obiecał dodatkowo butelkę dobrego wina, jednak nikomu nie udało się tego dokonać.

Pan marszałek postawił na poezję i wybrał poruszający wiersz Zbigniewa Herberta "Do Marka Aureliusza". Pan prezydent natomiast zaprezentował ciekawy fragment z "Opowiadań" Antona Czechowa.

Ostatni z zaproszonych gości poseł Michałkiewicz uraczył wszystkich utworem "Wspomnienia polskie. Wędrówki po Argentynie" Witolda Gombrowicza.


Pan poseł Palikot słynący z kontrowersyjnych zachowań, sformułował śmiałą tezę jakoby posłowie PiSu najbardziej cenili twórczość Zbigniewa Herberta, natomiast posłowie PO Czesława Miłosza.

Podsumowania tej części dyskusji dokonał rektor UMCS - "Proszę państwa zazwyczaj w tej fantastycznej atmosferze czytania dzieł mamy jeszcze przyjemność, uhonorować wybrać najlepiej czytającego. Dzisiaj tak Od lewej na siedząco poseł PO Janusz Palikot, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Zdrojkowski, prezydent miasta Lublina Adam Wasilewski i poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Michałkiewicz / Fot. Krzysztof Staneksię składa, że przypadł mi ten przywilej żebym wybrał i w trakcie tego czytania miałem tak zwane mieszane uczucia, biłem się z myślami. Ostateczny werdykt jest taki, że wszyscy z naszych dzisiejszych czytających otrzymują nagrodę. Nagrodą proszę państwa jest także książka którą ostatnio wydaliśmy z pięknym urzekającym zdjęciem Marii Curie na okładce Między nauką a polityką."

Druga część Nocy z książką należała do ojca Tomasza Dostatniego. Jest to dominikanin, publicysta. Prowadzi dominikańską fundację Ponad Granicami w Lublinie. Współpracując z UMCS organizuje program Przekraczać mury. Jest autorem wielu programów telewizyjnych z cyklu Rozmowy w drodze. Jest założycielem Ośrodka Kultury Chrześcijańskiej. W latach 1995-2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa W drodze w Poznaniu. Jest zaangażowany w szeroko pojętą ekumenię, oraz dialog międzyreligijny. W piątkowy wieczór była możliwość osobistej rozmowy z duchownym. Promował on również swoją najnowszą książkę Przekraczać mury . Każdy kto zakupił egzemplarz dla siebie, mógł otrzymać pamiątkowy wpis od autora.

Ciekawą formą promocji czytelnictwa była inicjatywa od kilku już lat podejmowana przez Księgarnię Uniwersytecką. Od godziny 19:00 do 1:00 w nocy, można było nabyć książki po okazyjnych cenach. Zastosowanie znalazła tu zasada im później tym lepiej, gdyż promocja odbywała się w formie "kroczące rabaty". Wraz z upływem czasu upusty na wszystkie pozycje książkowe rosły od 7% po godzinie 19:00, przez 9% po godzinie 21:00, aż po 12 % po północy.


Nocne spotkania z książką są już tradycją Księgarni Uniwersyteckiej. w poprzednich latach gościli na nich między innymi były prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski, oraz arcybiskup Józef Życiński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To jest dopiero reportaż! Brawa!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.