Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1676 miejsce

Poprawa jakości ubezpieczeń OC. 21 postulatów KNF

Na konferencji prasowej 25.01.2016 regulator przypomniał 21 postulatów „Dotyczącego procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia ze szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych"

Organ Nadzoru Finansowego po raz kolejny zmierza do poprawy jakości funkcjonowania rynku polskich ubezpieczeń za pomocą projektu rekomendacji.

Na konferencji prasowej 25.01.2016 regulator przypomniał 21 postulatów z nakreślonego w styczniu 2016 roku projektu „Dotyczącego procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia ze szkody niemajątkowej z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”, których intencją jest przede wszystkim ujednolicenie zasad opisujących funkcjonowanie procesów likwidacji szkód osobowych w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Wśród rekomendacji znalazły się potrzeby:
- posiadania przez TU procedury regulacji procesu ustalania i wypłaty zadośćuczynienia
- dostosowania systemów informacji i zarządzania wypłatami zadośćuczynień do skali i profilu ryzyka związanego z działalnością ubezpieczeniową podmiotu
- regulacji procesu wynagradzania likwidatorów w sposób wzmagający wzrost efektywności wypłat zadośćuczynień
- zapewnienia poszkodowanemu pełnej i zrozumiałej informacji o sposobie ustalania wysokości zadośćuczynień
- zindywidualizowanego podejścia do każdego przypadku wypłaty zadośćuczynienia
- wprowadzenia zasady zasadności pomniejszania zadośćuczynień o kwotę wynikającą ze stopnia przyczynienia się poszkodowanego do zaistnienia szkody
- regulacji w obszarze problematyki odsetek należnych za zwłokę w wypłacie zadośćuczynienia

Jednocześnie KNF zapowiada dalsze kroki, pod rozwagę poddaje się m.in. tworzenie swego rodzaju benchmarków czy tabel ujednolicających kwoty wypłacanych zadośćuczynień .
Termin na wdrożenie rekomendacji został podany przez Nadzór w projekcie regulacji, ustalono go na dzień 31 grudnia 2016 roku.

Wnosząc z ogólnego charakteru rekomendowanych rozwiązań, na dzień dzisiejszy spodziewać należy się przede wszystkim wzrostu stopnia skomplikowania wzorów dokumentacji ubezpieczeniowej i procedur wypłaty zadośćuczynień. Czy rekomendacje przełożą się w przyszłości na sam wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych? Być może konieczność dostosowania się do kolejnej rekomendacji po stronie TU będzie ku temu pretekstem, jednak na razie, nie ma takich przesłanek wprost.

Piotr Kortus.
Główny Ekspert ds Ubezpieczeń Majątkowych w Phinance S.A.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.