Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15770 miejsce

Poprawmy jakość usług socjalnych w organizacjach pozarządowych

UE stawia przed organizacjami pozarządowymi nowe wyzwania i obowiązki, także w zakresie standaryzacji i jakości podejmowanych przez nie działań.

Anna Kruczek otwiera konferencję / Fot. PodgorskiPrzynależność Polski do Unii Europejskiej stawia przed organizacjami pozarządowymi nowe wyzwania i obowiązki, także w zakresie standaryzacji i jakości podejmowanych przez nie działań.
Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS zorganizowało międzynarodową konferencję pt.: Nowy wymiar jakości usług socjalnych świadczonych przez organizacje i instytucje w krajach Unii Europejskiej. Zaprezentowano dorobek długotrwałych prac zespołu, w którym obok KAFOS-u uczestniczyły organizacje z Francji (CEDIS), Hiszpanii (ALTEA), Estonii (Siksali Development Center) i Szwajcarii (FOVAHM).

Wystąpienie przedstawicieli Francji / Fot. PodgorskiWprowadzenie do konferencji stanowiło wystąpienie Ryszarda Majera, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego, wiceprzewodniczącego Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej na temat: Standardy pomocy społecznej w Polsce. Norbert Kępiński z Banku Żywności w Częstochowie przedstawił prezentację na temat: Dobre praktyki
standardy jakości usług na przykładzie Federacji Polskich Banków Żywności.

Prezentacja wspólnego dorobku / Fot. PodgorskiPoszczególne ekipy krajowe zaprezentowały własny dorobek na polu ewaluacji. Iwona Płatek z Zabrzańskiego Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski w Zabrzu omówiła praktyczne rezultaty wdrażania wewnętrznego systemu zarządzania jakością w Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu. Jarosław Mencfel ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Nadzieja opowiedział o standardach usług społecznych w domach pomocy społecznej na przykładzie DPS Ostoja.

Aurore Barbase z CEDIT we Francji przedstawiła dorobek i doświadczenia metody VALORIS oraz metody i narzędzia stosowane w ewaluacji jakości usług socjalnych, a jej koleżanka, Anne-Marie Lee, program VALORIS TIQSS, dostosowujący projekt dla użytku innych krajów europejskich. Rezultaty ewaluacji prowadzonej w Hiszpanii omówiła Ana Peńas San Roman, a w Polsce Katarzyna Loska-Szafrańska. Valoris / Fot. Podgorski
VALORIS TIQSS jest projektem transferu wypróbowanych innowacji dla potrzeb partnerów z Polski, Hiszpanii, Francji, Estonii i Szwajcarii oraz przyswojenia nowych kompetencji osobom prowadzącym ewaluację jakości działań w ośrodkach socjalnych i socjalno-medycznych. Podręczniki zawierające samą metodę oraz zalecenia szkoleniowe ukażą się niebawem w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, estońskim, niemieckim i polskim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.05.2009 19:28

Panie Adamie, czy o standardach pomocy społecznej w Polsce było coś więcej poza wspomnianą prezentacją Federacji Banków Żywności? Czy są osiągalne jakieś materiały z konferencji?
Standaryzacja usług świadczonych przez organizacje pozarządowe to sprawa na czasie, powiedziałbym, że pilna. Nawet na tej konferencji chyba niewiele padło konkretów, wskazówek, przykładów dobrych praktyk? W każdym razie trudno z tekstu coś na ten temat wywnioskować. Ewaluację niejako wymuszają grantodawcy, ale ze standaryzacją jesteśmy w lesie. Jestem tematem zainteresowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.