Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12713 miejsce

"Pora Mroku"- polski horror w kinach już od piątku!

Od piątku, widzowie będą mieli okazję zobaczyć nową, rodzimą produkcję "Pora Mroku". Twórcy filmu nie wahali się podjąć tego wyzwania, pomimo że zarówno thriller jak i horror, to gatunki filmowe rzadko realizowane przez polskich filmowców.

Kadr z filmu "Pora Mroku". / Fot. Mateusz Skalski / Vision FilmZnakomity operator Grzegorz Kucieriszka, autor zdjęć do takich filmów jak: "Kiler", "Kiler-ów 2-óch ", "Skazany na bluesa", " Ławeczka", "Pieniądze to nie wszystko", "Egoiści", filmem "Pora Mroku " debiutuje jako reżyser. Oczywiście jest także operatorem obrazu.Spotkanie z aktorami i pokaz przedpremierowy w Cinema City we Wrocławiu. Na zdjęciu Kuba Wesołowski i Jan Wieczorkowski. / Fot. Jarosław Jakubczak

- Wybrałem thriller/horror, bo to gatunek, w którym bardzo istotne jest opowiadanie historii obrazem, budowanie klimatu światłem i ruchem kamery. Nie chcę przez to powiedzieć, że aktorzy pełnią dla mnie rolę drugorzędną. Wiedziałem natomiast, że jeśli sobie z nimi nie poradzę, to zawsze będę mógł wybrnąć z opresji mając w ręku atut w postaci atrakcyjnych obrazów - mówi nieskromnie Grzegorz Kucieriszka*.
- A tak na serio, to wypatrzyłem sobie na tzw. "rynku" filmowym niszę, która była do wypełnienia. Przy okazji thriller i horror to filmy z gatunku, który najbardziej lubię, a zasada "kręć takie filmy, jakie chciałbyś oglądać" jest mi cały czas bliska - dodaje.

Kadr z filmu "Pora Mroku". / Fot. Mateusz Skalski / Vision FilmZdjęcia do filmu rozpoczęły się w październiku 2007r. na Dolnym Śląsku. Stare opuszczone fabryki, podziemne sztolnie Gór Sowich, które kryją w sobie prawdziwą i nie do końca jeszcze poznaną historię z czasów Drugiej Wojny Światowej, to wprost wymarzone miejsca do tworzenia zdjęć do horroru. Oprócz Kotliny Kłodzkiej, ekipa gościła również w Warszawie, Modlinie i Buenos Aires.Spotkanie z aktorami i pokaz przedpremierowy w Cinema City we Wrocławiu. Na zdjęciu Natalia Rybicka. / Fot. Jarosław Jakubczak

"Pora Mroku" opowiada o czwórce przyjaciół, którzy wyruszyli do opuszczonej fabryki na Dolnym Śląsku, gdzie rok wcześniej zginął Adam ( Jan Wieczorkowski), brat jednej z uczestniczek wyprawy, Joanny (Karolina Gorczyca). Jednocześnie do pobliskiego szpitala psychiatrycznego, w charakterze asystentów trafia "trudna młodzież" z poprawczaka. Wśród skierowanych znajduje się Karolina (Natalia Rybicka, która znakomicie poradziła sobie z tą rolą). Dziewczyna dosyć szybko zaprzyjaźnia się z Zolo ( Paweł Spotkanie z aktorami i pokaz przedpremierowy w Cinema City we Wrocławiu. Na zdjęciu od lewej: Kuba Wesołowski, Natalia Rybicka, Jan Wieczorkowski / Fot. Jarosław JakubczakTomaszewski), jednym z pacjentów zakładu. Wspólnie podejmują próbę rozwiązania zagadki
pacjentów, którzy w tajemniczych okolicznościach wywożeni są ze szpitala. Wkrótce stają się świadkami przerażających eksperymentów przeprowadzanych na terenie fabryki, która jak się okazuje, wcale nie jest opuszczona. Eksperymentują tam naziści, interesujący się okultystyczno-ezytorecznymi możliwościami pokonania sił natury, stąd ich pomysł na doświadczenia z oddzieleniem duszy od ciała.

- Nazistów wybrałem z wyrachowania. Prosta arytmetyka powiedziała mi, że to ostatni dzwonek na film dziejący się współcześnie z udziałem żywych hitlerowców z krwi i kości. Starzy Niemcy mający na sumieniu okrutne zbrodnie popełnione na terenie Polski w czasie wojny, to doskonałe umocowanie ciemnych sił w naszym opowiadaniu, które powinno być jak najbardziej prawdopodobne - mówi Grzegorz Kucieriszka.

Spotkanie z aktorami i pokaz przedpremierowy w Cinema City we Wrocławiu. Na zdjęciu Jan Wieczorkowski. / Fot. Jarosław JakubczakCzy przedstawiona historia wystraszy dostatecznie widzów, a kino tematyczne zacznie rozwijać się w polskiej kinematografii? Niewątpliwie należy docenić fakt, że twórcy filmu zdecydowali się wypełnić istniejąca lukę. Perfekcyjna realizacja i zdjęcia, powinny przyczynić się do sukcesu tego pionierskiego na polskim rynku kinematograficznym wydarzenia.

Spotkanie z aktorami i pokaz przedpremierowy w Cinema City we Wrocławiu. Na zdjęciu Bogdan Koca. / Fot. Jarosław Jakubczak"Pora Mroku"-reżyseria i zdjęcia- Grzegorz Kuczeriszka, scenariusz- Dominik W.Rettinger.
Obsada: Natalia Rybicka, Karolina Gorczyca, Jan Wieczorkowski, Paweł Tomaszewski, Kuba Wesołowski, Katarzyna Maciąg, Jakub Strzelecki, Ryszard Ronczewski, Stanisława Łopuszańska, Ewa Kolasińska, Bogdan Koca, Kamil Kulda, Marcin Juchniewicz, Bartosz Żukowski, Romuald Klos, Michał Kowalski, Cezary Kussyk, Marcin Artecki, Andrzej Gałła, Adam Szczyszczaj.

Premiera: 18.04.2008

* Wszystkie cytaty pochodzą z materiałów dystrybutora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bardzo lubię horrory,więc chyba obejrzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, ciekawe... dawno już nie było polskiego horroru. Chętnie obejrzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam trailer...wygląda bardzo profesjonalnie. Oby tylko miał w sobie coś więcej niż tylko dobre zdjęcia

Komentarz został ukrytyrozwiń

strach się bać

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.