Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35609 miejsce

Pora wymienić dowód - czasu coraz mniej!

Po 1 stycznia 2008 roku książeczkowe dowody osobiste nie będą honorowane w bankach ani w urzędach. Wiadomości24.pl przypominają co trzeba zrobić, aby wymienić dokument na nowy.

Choć nieprzekraczalny termin wymiany książeczkowych dowodów osobistych, mija 1 stycznia 2008 roku to nie wszyscy łodzianie, którzy powinni wymienić swoje dokumenty, to zrobili. Nie każdy też wie, że brak nowego dowodu osobistego spowoduje trudności w wielu urzędach i instytucjach. Prawdopodobnie jak zwykle będą wymieniać dokumenty w ostatniej chwili. Tymczasem kolejki w łódzkich Wydziałach Spraw Obywatelskich są i tak duże, a pod koniec roku mogą się zwiększyć.

- W tym roku osobami uprawnionymi do wymiany dowodów są osoby, których dokumenty zostały wydane w latach 1996 - 2000. Oczywiście pozostali też mogą zgłaszać się do urzędów, ale ich wnioski będą rozpatrywane w drugiej kolejności - tłumaczy jedna z urzędniczek delegatury Łódź-Polesie.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?


- wniosek o wydanie dowodu. Pobrać go można w wersji elektronicznej na stronach http://www.mswia.gov.pl/download.php?s=1&id=2525 lub otrzymać w danym urzędzie miasta czy gminy;
- dwie aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 45 x 35 mm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami;
- dowód uiszczenia opłaty (30 zł) za wydanie dowodu osobistego;
- odpis skrócony aktu urodzenia (w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński);
- odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku;
- poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwość co do obywatelstwa osoby (na żądanie organu wydającego).

Czego nie załatwimy ze starym dowodem po 1 stycznia?

Lista spraw, których nie załatwimy bez nowego dowodu jest spora. Nie będziemy mogli wziąć kredytu bankowego, założyć konta w banku, sprzedać czy kupić mieszkania, złożyć wniosku w urzędzie miasta czy kupić telefonu komórkowego i stacjonarnego. Brak plastikowego dokumentu może utrudnić nam odebranie listu poleconego i paczki na poczcie czy wypłatę gotówki z kasy naszego banku.

Czy łodzianie wymienili swoje dowody osobiste?


Pani Maria, kasjerka w hipermarkecie Real
- Ja swój dowód już wymieniłam w zeszłym roku i problem mam już z głowy. Wolałam nie czekać do ostatniej chwili, bo pewnie utknęłabym w kolejkach w urzędzie miasta.

Pan Ryszard, taksówkarz Tele Taxi 400-400
- Przyznaję się. Jeszcze tego nie zrobiłem, bo nie mam za bardzo kiedy. Widziałem plakat o wymianie dowodów w jakimś hipermarkecie i dlatego jak wrócę z urlopu, który zaplanowałem sobie na sierpień, od razu pójdę i złożę wniosek o nowy dowód.

Pani Rozalia, emerytowana nauczycielka
- Ja mam już tyle lat, że następnego konta w banku raczej zakładać już nie będę. Gdyby nie to, że nie będę mogła odebrać poleconego z poczty, wcale bym się nie fatygowała do urzędu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

(+) Ważne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie: "pirackie", ale z ważnym dowodem osobistym w kieszeni :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Danielu, to ważna sprawa ale w naszych rozpolitykowanych mediach brakuje na nią miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Plus dla Daniela :)
Robercie:
1. Żaden bank nie pokręcił noskiem na Twój nieaktualny dowód, bo zapewne żaden go od tego czasu nie widział - podejrzewam, że wszelkich transakcji dokonujesz ze swojego ubionego fotela :)
2. Nieważny paszport może sobie wieki leżeć w szufladzie, szczególnie, gdy jego właściciel, co sam często podkreśla, nie rusza się ze swojego fotela :)
Danielu, tak trzymać :) Robercie - odklej się od fotela , wtedy zobaczysz, jak się żyje z nieważnym dowodem :) :) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

w Jaworznie już w kwietniu myśleli w urzędzie jak tu ludziom przypomnieć:
link rzypomina_o_wymianie_dowodow_23348.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.