Facebook Google+ Twitter

Poradnik: bezpłatne hot spoty. Zgłaszajcie, robimy listę

Mała miejscowość Osiek koło Torunia to miejsce gdzie udostępniłem bezpłatny hot spot. Moja porada dla Was, jak skonfigurować punkt dostępowy.

Jest taka piękna,malownicza i spokojna miejscowość niedaleko Torunia. Nazywa się Osiek nad Wisłą. I właśnie w niej koło leśniczówki udostępniłem bezpłatny hot spot. Zapraszam serdecznie wszystkich internautów i grzybiarzy :)
Aby udostępnić hot spot wystarczy zakupić dowolny router - ja mam taki jak na zdjęciu i odpowiednio go skonfigurować.

Modem WIFI

Wielu z nas komputer kojarzy się zapewne z nieznośnym kłębowiskiem przewodów, których trudno się pozbyć. Tymczasem dzięki technologii Wi-Fi możemy uwolnić się od przynajmniej jednego z nich - kabla sieciowego.

Technologia Wi-Fi   (Wireless Fidelity) wykorzystywana jest przez coraz liczniejszą rzeszę użytkowników. Z początku wydawało się, że największymi odbiorcami tej techniki będą firmy, które instalują bezprzewodową infrastrukturę sieciową, po to by udostępnić intranet lub zasoby globalnej sieci przede wszystkim swoim pracownikom. Urządzenia do komunikacji bezprzewodowej posłużyły też w miejscach publicznych do stworzenia tak zwanych hot spotów . Tymczasem wciąż malejące ceny urządzeń dostępowych (Access Pointów i bezprzewodowych kart sieciowych) spowodowały, że użytkownicy coraz chętniej spoglądają w kierunku sieci Wi-Fi. Jednak same koszty to nie wszystko. Sieci bezprzewodowe są interesujące także z jeszcze kilku innych powodów. Po pierwsze, korzystając z technologii Wi-Fi , możemy łatwo i - raczej bezproblemowo - zbudować sieć w biurze lub w domu.

WLAN-y (od. ang. Wireless LAN) nie wymagają przede wszystkim setek metrów kabli i dziurawienia ścian tylko po to, by przewody sieciowe można było przeprowadzić z pomieszczenia do pomieszczenia.
Ponadto dodatkowym atutem bezprzewodowości jest mobilność. Komputer nie jest już "przywiązany" do miejsca, w którym akurat znajduje się gniazdko sieciowe. Gdy nasz pecet pracuje w sieci bezprzewodowej, możemy przemieszczać się z nim swobodnie, po całym mieszkaniu lub biurze i nadal będziemy mieli dostęp do zasobów sieciowych. Wi-Fi jest także jednym z najprostszych sposobów na współdzielenie, np. przez cienką ścianę lub podwórze, łącza internetowego na kilku "sąsiedzkich" komputerach.
Nieodzownym elementem sieci bezprzewodowej jest karta sieciowa z charakterystyczną anteną umożliwiającą radiowe połączenie z punktem dostępowymDrugim ważnym powodem, dla którego bezprzewodowy dostęp do sieci staje się tak popularny, jest spory w polskich warunkach problem tak zwanej "ostatniej mili". Wielu providerów zdecydowało się właśnie na takie rozwiązanie, oferując użytkownikom stałe łącze realizowane za pomocą technologii Wi-Fi . Warto zaznaczyć, że taki dostęp do internetu jest zwykle nieco tańszy niż w przypadku skorzystania z klasycznych technologii kablowych.

Niestety, nie ma róży bez kolców. Pomimo niskiej ceny i prostoty budowy takiej sieci nie jest ona wolna od wad. Najważniejsza z nich to zazwyczaj wolniejsza transmisja danych niż ta uzyskiwana w instalacjach kablowych. Transmisja radiowa jest też bardziej podatna na tłumienie sygnału, przez co korzystanie z sieci bezprzewodowych częstokroć bywa utrudnione, np. z powodu pojawiających się na drodze fal radiowych przeszkód. Niebagatelne znaczenie ma również bezpieczeństwo sieci, które w przypadku WLAN-ów jest nieco trudniejsze do zapewnienia, ale nawet w warunkach domowych można sprawić, że sieć będzie dysponowała wystarczającym poziomem bezpieczeństwa

Konfiguracja punktu dostępowego w pięciu krokach

Zanim zaczniemy cieszyć się z dobrodziejstw sieci bezprzewodowej Wi-Fi , musimy najpierw skonfigurować punkt dostępowy. Czynność ta jest prosta i nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej, choć podstawowa znajomość zagadnień związanych z budową sieci LAN może być pomocna. Na poprawne i przede wszystkim bezpieczne działanie naszej sieci ma wpływ wiele czynników. Konfigurując poprawnie Access Pointa , eliminujemy potencjalne możliwości nieautoryzowanego dostępu do naszych zasobów sieciowych, ale także zapewniamy sobie bezawaryjną pracę sieci. Większość dostępnych urządzeń konfiguruje się w podobny sposób, korzystając z przeglądarki WWW . Dla części Access Pointów istnieje również możliwość ustawienia opcji ich działania za pomocą specjalnych aplikacji lub za pośrednictwem klienta usługi telnet.

W niektórych urządzeniach po każdej zmianie parametrów pracy konieczny jest restart. W takim wypadku powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, bo ten proces potrafi trwać nawet kilkadziesiąt sekund.

logowanie do panelu konfiguracyjnego1. Przygotowanie Access Pointa do pracy powinniśmy rozpocząć od zalogowania się do jego panelu konfiguracyjnego. Jeśli punkt dostępowy będzie włączony do sieci innej niż taka, w której adresy IP są przydzielane automatycznie, wówczas trzeba go ręcznie wpisać. Możemy włączyć też opcję serwera DHCP . W ten sposób zapewnimy automatyczną konfigurację parametrów sieciowych stacji bezprzewodowych.

logowanie do panelu konfiguracyjnego

2. W sekcji dotyczącej ustawień sieci bezprzewodowej musimy m.in. określić, na którym kanale będzie działał nasz WLAN , jaki będzie jego identyfikator SSID oraz czy zezwolimy na rozgłoszenie w eterze tej nazwy. W niektórych modelach punktów dostępowych możemy również włączyć tryb zwiększający wydajność (przepustowość) sieci Wi-Fi .


logowanie do panelu konfiguracyjnego3. Istotną sprawą jest zabezpieczenie sieci Wi-Fi poprzez wybór odpowiedniego sposobu - zarówno uwierzytelnienia użytkowników, jak i szyfrowania transmitowanych danych. Pominięcie tych parametrów przy konfiguracji spowoduje, że nasza sieć będzie podatna na włamania oraz podsłuch przesyłanych w niej informacji.


dostęp do sieci4. Dobrze też zadbać o to, by dostęp do sieci mieli tylko autoryzowani użytkownicy, dysponujący bezprzewodowymi kartami sieciowymi o określonych przez administratora adresach MAC . Wszyscy inni nie zostaną po prostu "wpuszczeni" do sieci.

 

dostęp do sieci5. Po zakończeniu "dostrajania" Access Pointa warto zapisać plik konfiguracyjny na dysku. W razie awarii punktu dostępowego lub przy przypadkowym resecie urządzenia będzie można szybko wrócić do poprzednich ustawień.Źródło : www.chip.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

http://mapa.targeo.pl/,18,18.82147,52.92683?l=ad5a96cd07f6ee99

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapraszam . Hotspot działa nadal. http://mapa.targeo.pl/hotspot,20,18.81866,52.92676?l=217059a98124056c

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydałoby się dużo więcej hotspotów w Tychach!! :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Darmowy w nowopowstałej kawiarni SmaczaJama (kawa herbata tania, a ze zazwyczaj jest pustawo to mozna siedziec dlugo). Warszawa Wola

http://www.smaczajama.pl/lokalizacja.html

Pon-pt 9-22
sob-nd 10 -22

Uwaga zakaz palenia :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

o matko! Chyba starość wiąże się z gwałtownym zmiejszaniem się potencjału intelektualnego, haha. Czytam polskie słowa i nic z nich nie rozumiem. Pora umierać lub zacząć się kształcić. Wybieram to drugie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.