Facebook Google+ Twitter

Poradnik dla kupujących komputer

Kupujesz komputer? Gubisz się w gąszczu modeli, opcji i wersji? Postaram się rozwiązać Twój problem.

Marka kontra cena

Domowy składak jest tańczy, ale czy lepszy? Fot. AKPANajmniej problemów rodzi kupno zestawu dobrej i znanej marki, na przykład Dell, HP czy Vobis. Dostajemy profesjonalnie zmontowany komputer, z fachowo skomponowanymi częściami i na dodatek atrakcyjnymi dodatkami oraz długą gwarancją. Jest jednak pewien haczyk - cena. Zazwyczaj bardzo wysoka.

Inne wyjście to zakup komputera w mniej renomowanym, lokalnym sklepie komputerowym. Tam jest często taniej, lecz niestety, łatwo się naciąć i kupić komputer gorszej jakości. To bezpośrednio przełoży się na czas pracy bez awarii. Co nam zatem pozostaje? Zamówić komputer, wybierając część po części. Taka opcja jest najtańsza, ale i najtrudniejsza do realizacji. Niemniej jednak jest to wyjście najlepsze.

Rady dla początkujących

Nigdy nie kupuj w "masówkach" (np. w hipermarketach) – w 99 proc. to kiepski wybór. Sprzęt jest podłej jakości, złożony z najtańszych podzespołów, podatny na awarie. Po jego zakupie z pewnością staniemy się częstymi bywalcami serwisu (który do szybkich nie należy). Niezależne testy przeprowadził kiedyś jeden z wiodących magazynów komputerowych. To, co testerzy znaleźli w zestawach hipermarketowych, przyprawiało o zawrót głowy – nieprzykręcone dyski twarde, "wiszące" swobodnie w obudowie na kablach to tylko jeden z przykładów niestaranności w montażu takich komputerów.

Nie idź sam, tylko z fachowcem

Podstawowa zasada w przypadku kupowania część po części: nigdy nie idź sam do sklepu. Zakup komputera to jak zakup samochodu na giełdzie. Trzeba iść z kimś, kto zna się na rzeczy i może nam doradzić. Popytaj wśród znajomych i znajdź kogoś z potwierdzoną reputacją! Nie bierz "domowego" majsterkowicza. Nie ma nic gorszego niż pasjonat bez gruntownej wiedzy! Taki doradca może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przed zakupem przemyśl dokładnie, po co Ci komputer. Najważniejsze pytanie powinno brzmieć: co będę, a czego nigdy nie będę robił na moim komputerze? To drugie mocno zawęża pole naszych poszukiwań. Dzięki temu jest łatwiej.

Jeśli już mamy fachowca i przekazalismy mu wszystkie ważne informacje na temat tego, czego oczekujemy po sprzęcie, trzeba mu zaufać. To on ma wybierać sprzęt, więc bez tego się nie obejdzie. My powinniśmy określić jedynie ramy cenowe i preferencje, np. co do wielkości monitora, wyglądu klawiatury itp. Fachowiec wybierze konkretną markę i model każdego z podzespołów. W ten sposób zyskujemy pewność, że osiągamy najlepszy stosunek ceny do jakości oraz ceny do wydajności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

polak
  • polak
  • 23.11.2010 18:11

Hm,porada dobra ale czy nie za uboga ?Taką porade każdy może udzielić i odnosi się do wszystkiego.Nie kupuj sam jak się na tym nie znasz ,proste.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Markety są o tyle niebezpieczne, że bez litości żerują na nieświadomości kupujących. Chwyty marketingowe są tak pomyślane, że najgorszy chłam sprzedaje się jako całkiem dobry, nie kłamiąc w ulotkach ofertowych. Prawdę "ukrywa" się za chwytliwymi sloganami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za kolejne dobre rady, np. - *Nigdy nie kupuj w "masówkach" (np. w hipermarketach) – w 99 proc. to kiepski wybór.* I ta przestroga przed majsterkowiczem - OK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.