Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24611 miejsce

Poradnik dla przyszłego zawodowego kierowcy

Prawo jazdy kategorii C okazuje się niezbędne, jeśli chciałoby się pracować jako kierowca samochodu ciężarowego. Aby je uzyskać, należy zdać egzamin państwowy składający się z części teoretycznej i praktycznej.

Przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy wiele osób paraliżuje stres. Jest to naturalna reakcja, ale należy go kontrolować. Egzaminator musi czuć, że przyszły kierowca czuje się pewnie za kierownicą, kontroluje otoczenie i nie stwarza zagrożenia na drodze. Kursant musi jechać dynamicznie, płynnie i bezpiecznie. Sprawdź, o czym jeszcze musi pamiętać przyszły kierowca, zanim przystąpi do egzaminu na prawo jazdy.

Na czym polega kurs?
Aby przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii C, należy posiadać prawo jazdy kategorii B i mieć ukończone 18 lat. Jeśli chcesz zapisać się na kurs przed osiągnięciem tego wieku, niezbędna będzie pisemna zgoda rodziców. Przed rozpoczęciem szkolenia musisz uzyskać orzeczenie od lekarza który zaświadczy o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu. Kurs nauki jazdy kategorii C składa się z 60 godzin szkolenia - 20 godzin po 45 minut części teoretycznej i 30 godzin zegarowych części praktycznej. Przed rozpoczęciem jazdy po mieście z instruktorem musisz odbyć szkolenie teoretyczne wraz z szkoleniem z zakresu pomocy przedmedycznej, a następnie zdać egzamin teoretyczny. z kolei część praktyczna składa się z zadań na placu manewrowym, a także w ruchu drogowym. Kurs kończy się egzaminem państwowym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Do części teoretycznej najlepiej przygotować się do niego rozwiązując testy na prawo jazdy kat. C.

Praktyczne porady dla przyszłych kierowców

Przewiduj konsekwencje
Kurs prawa jazdy przygotowuje teoretycznie, a także praktycznie. Teoria jest ważna, jednakże nie powinno się ich wkuwać na pamięć, ale przede wszystkim zrozumieć. Jeśli będziesz miał dany przepis w głowie, ale nie będziesz potrafił do wykorzystać w praktycznej sytuacji za kierownicą, okaże się nie przydatny. Wraz z stosowaniem określonego przepisu musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie będą mogły wyniknąć jeśli go nie zastosujesz w praktyce.

Kontroluj swój pojazd
Jeżdżąc samochodem ciężarowym po placu manewrowym czy na drodze, koncentruj się na rozpoznaniu położenia pojazdu. Wczuj się w wymiary samochodu, aby wiedzieć jaką odległość musisz zachować wyprzedzając, parkując i poruszając się do wąskich uliczkach.

Kontroluj położenie innych pojazdów
Jadąc samochodem kontroluj manewry, które wykonują inne pojazdy, aby w razie zagrożenia móc zareagować, m.in. patrz w lewe lusterko rozpoczynając wyprzedzanie.

Nie martw się, jeśli potrzebujesz więcej czasu
Jeśli po zakończeniu kursu na prawo jazdy nie czujesz się jeszcze pewnie za kierownicą, wykup sobie dodatkowe jazdy z instruktorem po mieście. Nie przystępuj do egzaminu z nastawieniem, że „może się uda zdać’. Porozmawiaj z egzaminatorem o elementach, które sprawiają Ci największy problem i ćwicz je. Dobrym pomysłem jest także poproszenie kogoś bliskiego, aby poćwiczył z Tobą jazdę na opuszczonym parkingu.

Bez stresu
W dniu egzaminu nie umawiaj się na dodatkowe lekcje z instruktorem. Bądź wypoczęty i zrelaksowany. Na egzamin nie przychodź na ostatnią chwilę, tylko wcześniej aby odpocząć przed samy przystąpieniem. Nie traktuj go jako czegoś nie do przejścia. Egzaminator musi sprawdzić, czy nie będziesz stanowił zagrożenia na drodze i czy pewnie czujesz się za kierownicą.

Nie poddawaj się
Rozmawiając ze znajomymi, wiele razy słyszymy, że ktoś zdał egzamin na prawo jazdy za trzecim razem, ktoś inny za piątym, a jeszcze ktoś inny za dziesiątym. Jeśli nie uda się zdać za pierwszym razem, nie załamuj się i nie poddawaj. Zapytaj egzaminatora jakie błędy popełniłeś. Zapisz się na kolejny termin, a w tym czasie staraj się udoskonalić swoje umiejętności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.