Facebook Google+ Twitter

Poradnik: Jak wybrać providera internetowego

Ponieważ jestem na etapie wyboru mojego nowego providera internetowego postanowiłem napisać mini poradnik. Przeanalizowałem i porównałem nowe oferty, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich miesięcy.

Oto wyniki mojej kilkugodzinnej analizy i porównań ofert dostępu do internetu, świadczonych przez
największych operatorów telefonii stacjonarnej. W moim poradniku opisałem jedynie oferty skierowane do użytkowników indywidualnych, do których sam się zaliczam. Bazuję na najlepszych łączach do warunków domowych 1 MB/s oraz 2 MB/s. Występują one również w każdej ofercie.

Telekomunikacja Polska S.A.

TP S.A, jak każdy zapewne wie, proponuje nam usługę domowego Internetu pod nazwą Neostrada. Mamy do wyboru 4 opcje od 512 kb/s do 6 Mb. Do 31. 01. 2008 r. obowiązuje promocja niższego abonamentu. Przez pierwsze pół roku płacimy miesięcznie mniej niż za pozostałe miesiące trwania umowy. Za pomocą cennika dostępnego tutaj wyliczyłem, iż:

Łącze 1 Mb/s
Cena pierwszych 6 miesięcy 28,00 zł
Cena pozostałych 56,00 zł.
Średnia cena 51,33 zł

Łącze 2 Mb/s
Cena pierwszych 6 miesięcy 53,01 zł
Cena pozostałych 106,01 zł.
Średnia cena 97,18 zł

Opłata aktywacyjna wynosi 12,20 z VAT

Każdy, kto zakupi do 30 września Neostradę otrzyma pakiet oprogramowania antywirusowego ArcaVir 2007
System Protection gratis z 3 letnią licencją aktualizacyjną. Zaś do 31 sierpnia w opcji 24 lub 36 miesięcy otrzymamy dodatkowo pamięć USB 1 GB.

W trakcie zamawiania poprzez formularz na stronie musimy również podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego modemu. Ceny wahają się w granicach od 19 zł z VAT do 700 zł. Modemy różnią się portem komunikacji z komputerem oraz możliwością rozdzielenia łącza na więcej niż jeden komputer. Cennik zestawów instalacyjnych dostępny jest tutaj

Telefonia Dialog S.A.

Na bazie łącza TP - Dialog również może stać się naszym dostawcą. Odnalezienie szczegółowej oferty i interesującego mnie pakietu sprawiło niestety na ich stronie spory kłopot. Po dłuższej chwili zrozumiałem, iż mamy do wyboru opcje DialNET czyli stałego i nielimitowanego dostępu do Internetu dla osób indywidualnych – odpowiednik Neostrady TP, ponadto DialNET Global, TelePakiety oraz opcję dla niekorzystających z linii telefonicznej Dialnet SOLO.

Warianty DialNET są podobne do Neostrady, choć mamy dodatkowo łącze 4 Mb. Cena abonamentu miesięcznego uzależniona jest również od okresu trwania umowy – nieokreślony, roczny, dwuletni lub trzyletni. W Dialogu płacimy za każdy miesiąc tyle samo. Analogiczne zestawienie co do wcześniejszej Neostrady stworzyłem dzięki cennikowi dostępnemu tutaj

Łącze 1 Mb/s
Cena przez 36 miesięcy 49,00 zł
Średnia cena 49,00 zł

Łącze 2 Mb/s
Cena przez 36 miesięcy 93,00 zł.
Średnia cena 93,00 zł

Jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi 1,22 zł

Netia S.A.

Netia oferuje nam warianty identyczne jak Neostrada. Zakończyła się niestety promocja bezpłatnego Internetu przez 12 miesięcy. Obniżony został teraz jedynie abonament za pierwsze trzy miesiące. Jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi 10,00 zł. Cały cennik tutaj

Opłata za modem USB wynosi 1,22 zł. Otrzymujemy gratis hosting na domową stronę, nie ma również limitu pobierania danych.

Łącze 1 Mb/s
Cena pierwszych 3 miesięcy 19,00 zł
Cena pozostałych 49,00 zł.
Średnia cena46,50 zł

Łącze 2 Mb/s
Cena pierwszych 3 miesięcy 29,00 zł
Cena pozostałych 94,00 zł.
Średnia cena 88,58 zł

Jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi 10,00 zł.

TELE2 Polska Sp. z o.o.

Ostatnim operatorem, którego opisuję jest TELE2. W porównaniu do powyższych ofert jesteśmy zwolnieni z opłacania abonamentu przez 15 miesięcy. W ramach promocji wakacyjnej otrzymujemy 5 kont pocztowych oraz 10 MB na stronę domową. Cennik jest dostępny tutaj

Łącze 1 Mb/s
Cena pierwszych 15 miesięcy 0,00 zł
Cena pozostałych 49,00 zł.
Średnia cena 29,00 zł

Łącze 2 Mb/s
Cena pierwszych 15 miesięcy 0,00 zł
Cena pozostałych 94,00 zł
Średnia cena 55,00 zł

Opłata aktywacyjna wynosi 98,82 zł z VAT. Modem umożliwiający podłączenie dwóch komputerów do Internetu Thomson ST 536 kosztuje 122 zł z VAT. W ramach promocji wakacyjnej otrzymujemy 5 kont pocztowych oraz 10 MB na stronę domową.

Czas na podsumowanie…
Czterech różnych operatorów, te same prędkości na łączach, okresy umowy, opłaty aktywacyjne, gratisy powodują niemały mętlik w głowie. Pomocą na szczęście są abonamenty miesięczne, które wyliczyłem w każdej ofercie. Ich zestawienie przedstawiam w formie graficznej.

Abonament - 1 MB/s / Fot. Mirosław Ciołek
Abonament - 2 MB/s / Fot. Mirosław Ciołek

Czy jestem zaskoczony? Tak jestem, płacę 45 zł za łączę 512 kb/s, gdy za podobną kwotę mogę mieć 4 razy szybszy Internet. Poczekam miesiąc do końca mojej obecnej umowy i zdecyduję się na zmianę providera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.08.2007 19:13

A co z lokalnymi dostawcami? Mieszkając z Piotrkowie nie mam wielkiego wyboru wśród "gigantów", za to jest sporo "mrówek". Moja "ulubiona" firma miała kiedyś w ofercie umowę na 6 lat, a stabilny internet zapewniała tylko od czasu do czasu.
Ale taki już urok mniejszych miast.

Komentarz został ukrytyrozwiń

z wyborem warto zaczekać na jakąś promocję, ja na przykład załapałem się na jedną z ostatnich i mam 2Mb za bodaj 45zl/mc, provider: Dialog

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.08.2007 11:14

To nie jest rzetelna analiza. A gdzie jest oferta Chello, co z Astrą?... Tylko te dwa wymieniam, żeby nie być posądzony o kryptoreklamę. Każde zawężenie kryteriów wywołuje podejrzenia o propagowanie swoich preferencji. Dopracuj to kolego, a wtedy będzie to artykuł do serwisu obywatelskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ponieważ jestem na etapie wyboru mojego nowego providera Internetowego...."

Bądz konsekwentny i pisz :

"Ponieważ jestem na etapie wyboru mojego new internet provider..."
Prawda ze krócej ?
No i polszczyzna nie różni się od tej z Jackowa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam jestem ciekaw czym nas operatorzy niedługo zaskoczą. Co do średniej słuszna uwaga, ja jednak liczyłem ją tylko z abonamentów, pominąłem aspekt modemu i aktywacji. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.