Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35215 miejsce

Poradnik: Jak zrobić dobrą fotografię w nocy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-06-04 14:39

Zdjęcia nocne to bardzo ciekawy dział fotografii. Wbrew pozorom, wykonanie dobrego zdjęcia nocnego nie jest ani trudne, ani nie wymaga drogiego wyposażenia. Spróbujmy ujarzmić kapryśne światła nocy.

Jaki aparat?
Umówmy się, że cyfrowy. Mimo pewnych atutów fotografii tradycyjnej, większość fotoamatorów posiada kompaktowy aparat cyfrowy. Jedyny warunek, który powinien spełniać to możliwość ustawienia długości czasu naświetlania na minimum 30 sekund (im więcej, tym lepiej). Nie zaszkodzi jeśli jest wyposażony w funkcję "bulb" - obiekt, który fotografujemy jest wtedy tak długo naświetlany, jak długo trzymamy spust migawki. Dla fotoamatorów, którzy zdecydują sie wydać nieco więcej pieniędzy polecam cyfrową lustrzankę.

Statyw
Zdjecie 1 - stopki statywu / Fot. Adam J. Pisula Skoro fotografujemy, wykorzystując czasy naświetlania do 30 sekund i więcej, statyw jest konieczny. Powinniśmy go dobrać tak, aby jego maksymalna wysokość była około 15 cm mniejsza od naszego wzrostu. Ponieważ jednak statywy niższe są tańsze, możemy zdecydować sie również na taki i pracować z lekko pochylonymi plecami. Bardzo ważna za to jest stabilność statywu. Dużym plusem jest, gdy stopki wyposażone są w końcówki zarówno do ustawienia statywu na twardym podłożu, jak i ostre zakończenia do wbicia np. w piasek (fot.1). Nie ma natomiast większego znaczenia, czy kupimy statyw nowy, czy używany. Ten, którego używam służy mi doskonale od prawie 20 lat.

Ruszamy w plener
Zdjecie 2, przeswietlone / Fot. Adam J. PisulaDo pierwszych prób powinniśmy wybrać miejsce dość dobrze oświetlone (np. centrum miasta). Wybieramy obiekt i ustalamy kadr naszego zdjęcia. Nie będę opisywał techniki kadrowania. Wszystkich, którzy chcą się na temat więcej dowiedzieć, odsyłam do artykułu Janusza Dymidziuka pt. "Bóg podarował nam oczy, żebyśmy mogli odkryć fotografię". Dochodzimy teraz do głównego problemu fotografii nocnej: pojedyncze zdjęcia zawsze mają braki, mimo prób z rożnym czasem naświetlania i wartościami przesłony. Prześwietlone miejsca (fot. 2) lub brak szczegółów w miejscach gdzie światło np. latarni ulicznych nie dociera (fot. 3).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

tutaj sa wszystkie odpowiedzi na wszystie pytania dnosnie fotografi przeszedłem ten kur i jest bardzo pomocny

http://www.ekademia.pl/kurs/fotografia#t39520

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nigdy, laikowi nie wyjdą takie piękne zdjęcia. Próbowałam - wyszły znośne, ale nie takie piękne jak Twoje. Pozdrawiam. Direy

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ przydatne info:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezly artykul.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdjęcia nocne....cóż zaraziłem się tym tematem gdy w 1989 roku wspólnie z moim kolegą naświetlaliśmy z balkonu (aparat Fed) gwiazdozbiór wielkiej niedźwiedzicy przez jakieś 5-6 godzin :))) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst! Jak najbardziej się przyda. Zdjęcia nocne są według mnie jednymi z najciekawszych, ale niestety zarazem dość trudnymi. W planach mam jednak spróbowanie także i fotek nocą, dlatego też poradnik jak najbardziej na miejscu. Warszawa w nocy w końcu wygląda ładniej niż za dnia :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

genialne..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.06.2007 20:20

Dziekuje Marcin!

Wsadzilem je do Wikipedii i ktos je wykorzystal... :-) W niemieckiej rowniez :-)

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie gratuluję zdjęcia w wikipedii :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie no, a to zdjęcie miasta jest fantastyczne. Szczególnie jak ktoś wie, jak by to normalnie wyglądało ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.