Facebook Google+ Twitter

Poranny przegląd prasy

Dziennikarze spekulują o następcy prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Włoski dziennik “Il Giornale” podał, że ordynariusz diecezji płockiej Stanisław Wielgus otrzyma wkrótce od papieża Benedykta XVI nominację na arcybiskupa warszawskiego.

fot. Adam Plona/Czołówki gazet Czwartkowa prasa nie rozpieszcza nas dobrymi wiadomościami. Chwila refleksji jaka towarzyszyła nam w Dniu Wszystkich Świętych ustąpiła miejsca prozie dnia powszedniego. Ogólnopolskie gazety – w natłoku przerażających informacji – zrezygnować musiały z refleksyjnych artykułów podsumowujących wczorajsze święto, a także dzisiejsze – Zaduszki.

Rzeczpospolita poświęca wiele miejsca, budzącym grozę wydarzeniom w polskich szkołach. Zachowanie młodzieży w wielu przypadkach uznać należy za patologiczne. Wicepremier i minister edukacji, Roman Giertych poszukuje dróg zaradzeniu złu. Jego pomysły wydają się być nieco kontrowersyjne. Wprowadzenie od przyszłego roku ośrodków o zaostrzonym rygorze dla trudnej młodzieży znajduje tylu zwolenników co i przeciwników. Na łamach Rzeczpospolitej z pomysłem Romana Giertycha polemizuje Magdalena Środa.

Dziennikarzom Dziennika udało się dotrzeć do programu “Zero tolerancji”, który minister Giertych ma przedstawić w piątek. “Zero tolerancji” ma być odpowiedzią na falę agresji, jaka zalała polską szkołę. Jak pomysły Romana Giertycha mają wyglądać w praktyce? Za zniszczenie lub demolowanie sprzętów w szkole uczeń będzie musiał zapłacić lub naprawić zniszczoną rzecz. Za wulgarne zachowanie w stosunku do kolegów lub nauczycieli grozi sprzątanie szkolnej toalety lub grabienie trawnika. Młodociani chuligani mogą być kierowani do prac w domu opieki społecznej czy schronisku dla zwierząt. Program “Zero tolerancji” wprowadzi nowy szkolny statut. Przewiduje się w nim wprowadzenie mundurków szkolnych, zakaz używania telefonów komórkowych w szkołach oraz... przytulanie się do siebie młodzieży odmiennej płci!

Rzeczpospolita ujawnia kolejny skandal z udziałem służb specjalnych. Pułkownik Adam Dębiec, były funkcjonariusz SB, a potem wysoki rangą oficer UOP próbował w 2002 roku za pomocą szantażu i sfałszowanych dokumentów zdobyć udziały w Radiu Zet. Dębiec pojawił się w spółce Eurozet (właścicielu Radia Zet) żądając pieniędzy albo udziałów w spółce. Próbował je uzyskać na podstawie sfałszowanej umowy, według której córka założyciela stacji Katarzyna Woyciechowska, będąca jednym z udziałowców Eurozetu, pożyczyła od dwóch osób 400 tys. dolarów. Dębiec twierdził, że Woyciechowska nie oddała pieniędzy, musi więc zrzec się 10 proc. udziałów w spółce. Sprawę badała prokurator Katarzyna S., ale robiła to zaskakująco nieudolnie, pisze Rzeczpospolita. Rok temu prokuratura postawiła jej zarzut prania brudnych pieniędzy. Jedynym rezultatem tej tajemniczej sprawy jest skazanie drobnej oszustki spod Białegostoku. Podpisała się ona na sfałszowanej umowie, z którą Dębiec zjawił się w Eurozecie. Pytanie o to kto naprawdę za tym stał i czy to przypadek, że koło Radia Zet kręcił się ktoś w tym samym czasie, kiedy ktoś inny kręcił się wokół Agory, pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Gazeta Wyborcza podaje, że ambasadorem RP w Argentynie zostanie Zdzisław Jan Ryn. Jest on profesorem psychologii w Katedrze Psychiatrii UJ w Krakowie. Był ambasadorem w Chile w latach 1991-96. Jak się "Wyborcza" dowiedziała z kilku niezależnych od siebie źródeł, na stanowisko ambasadora w Buenos Aires rekomendowali Ryna o. Rydzyk i zagraniczny sponsor Radia Maryja Jan Kobylański. Z informacji gazety wynika, że Ryn ma wielkie szanse na tekę ambasadora, gdyż polecenie w tej sprawie wydał sam premier Kaczyński, a sprawę nadzoruje jego prawa ręka minister Przemysław Gosiewski.

Życie Warszawy prezentuje wyniki sondażu, jaki na zlecenie ŻW przeprowadził Pentor. Pytanie sondażu brzmiało: którego z ministrów obecnego rządu oceniasz najwyżej. Polacy najlepiej oceniają pracę ministra sprawiedliwości, najniżej – edukacji. Oprócz ministra Zbigniewa Ziobro, ankietowani wysoko ocenili ministra obrony, Radosława Sikorskiego i ministra zdrowia Zbigniewa Religę.

Tygodnik Przekrój drukuje ciekawą rozmowę Katarzyny Kolendy-Zalewskiej z przewodniczącym sejmowej komisji do spraw służb specjalnych. Robimy, co możemy, ale możemy niewiele – wyznaje Biernacki.

Oto kilka tytułów z Super Expressu : 2 lata umierał na łańcuchu, Bestry nie spłacił 80 tys. długu, Niszczycielski żywioł, Zabił synka, Morze wdarło się do Świnoujścia, I jeszcze obraża lekarzy, 770 wypadków, prawie 3000 pijanych kierowców, Zmiażdżyły ją koła dwóch samochodów itd. Super Expressowi wtóruje Fakt : Gwałcili 6-letnie dzieci, Tak bije Sadowski, Nagła śmierć na prostej drodze, Narkotykowy atak, Piraci w radiowozie, Bandyta złapany w szpitalu... Wystarczy tych kryminałów. Obie cytowane gazety prześcigają się w epatowaniu czytelników przemocą, krwią, skandalami. Cóż! takie prawo prasy “bulwarowej”. Kto chce niech czyta!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dziękuję, z tego wszystkiego wybiorę polemikę filozofa etyka (i wspaniałego wykładowcy).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.