Facebook Google+ Twitter

Poród w domu czy w szpitalu? Kobieta zdecyduje sama

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-30 08:35

Kobieta będzie mogła wybrać czy chce urodzić dziecko w domu czy w szpitalu. Zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia ma poprawić się opieka nad rodzącymi.

Kobieta będzie mogła zdecydować, w jakiej pozycji chce urodzić, czy zgadza się na nacięcie krocza lub podanie środków przyspieszających akcję porodową. Wszystko po to, aby więcej porodów odbywało się zgodnie z naturą, również w warunkach domowych.

Położna Irena Chołuj, która przyjęła w domu ponad pół tysiąca porodów w domu podkreśla, że tylko zdrowe kobiety mogą rodzić poza szpitalem. Dodaje, że najważniejsze, aby na to szczególne wydarzenie wybrały miejsce, gdzie czują się bezpiecznie.

Z kolei ginekolog-położnik doktor Krzysztof Makuch, sam urodził się w domu i namawia do porodów rodzinnych, ale w szpitalach. Dodaje, że podczas porodu domowego, nawet fizjologicznego, nie można wykluczyć komplikacji.

Za poród w domu i opłacenie doświadczonej położnej, trzeba zapłacić od półtora do ponad dwóch tysięcy złotych. Rzecznik ministerstwa zdrowia Piotr Olechno powiedział, że jeszcze nie wiadomo, kiedy porody w domu będą finansowane przez NFZ.

W Holandii, gdzie poród jest traktowany jako naturalna część życia - 30 procent kobiet rodzi w domu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przed laty kobiety w wiekszości rodziły w domu. Nie było to tak do końca bezpieczne, gdyż wiele z nich do dzisiaj ponosi jakieś tego konsekwencje. A poród rodzinny? Dobrze że kiedy ja rodziłam, nie było takiej możliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.