Facebook Google+ Twitter

Porozmawiaj z książką!

Kto powiedział, że książka musi kojarzyć się z kilkoma skrzętnie zadrukowanymi kartkami, które ściśnięte w twardą oprawę, kurzą się na bibliotecznych półkach… Wrocławska Mediateka łamie ten mit, a przy okazji obala też kilka innych stereotypów.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Zdj%C4%99cie_makro_ksi%C4%85%C5%BCki.jpgMasz wiele pytań, ale nie masz komu je zadać? Nie wiesz, co to znaczy być innym, a może po prostu nie rozumiesz tych, którzy przez społeczeństwo uważani są za „innych”? Czas to zmienić – wybierz się w ten weekend do wrocławskiej Mediateki, by spotkać się z tymi, o których tak dużo się mówi.

Mechanizm jest prosty i podobny do zwykłego wypożyczenia książki. Podchodzisz do stolika, zapisujesz się (to nic nie kosztuje) i sięgasz do bibliotecznego katalogu, który oferuje Ci szeroką gamę żywych książek, które możesz wypożyczyć na pół godziny. Kogo można znaleźć w katalogu? Amerykanin, Azjata, Były Bezdomny, Blondynka, Były Więzień, Feministka, Gej, Lesbijka, Muzułmanka, Niemiec, Niepełnosprawny, Transseksualista, Rom, Strażnik Miejski, Ksiądz, Uchodźca, Trzeźwy Alkoholik, Żyd – to tylko niektóre z dostępnych postaci.

Każdy z wpisów do katalogu okraszony jest krótkim komentarzem, który ujawnia powszechne stereotypy. Dla przykładu, lesbijkę posądza się o nadmierną męskość, niechlujstwo, silne tendencje feministyczne. Księdza zaś o niezrozumiałość, wyniosłość, życie w zakłamaniu. Wystarczy jednak chwila rozmowy, by owe stereotypy rozpłynęły się w przestrzeni. Z taką żywą książką można porozmawiać, zadać pytania, pośmiać się, wymieniać stanowiska, a jeśli pozwoli – nawet dotknąć.

Krótka rozmowa rzeczywiście obala stereotypy. Poznając tych ludzi osobiście, a nie za pomocą papieru i druku, można dokładnie zrozumieć, co nimi kieruje. Rzekomy transseksualista jest po prostu Naczelnym Antyfacetem Rzeczypospolitej, a damskie ubrania są dla niego formą artystycznej ekspresji. Gej wcale nie uważa się za innego i podoba mu się jego życie. Wbrew temu, co mówią inni, żyje, tak jak reszta społeczeństwa. Ksiądz wie dokładnie, w co wierzy i nie żyje w obłudzie. Potrafi rozmawiać normalnym językiem, a wyniosłość duchownych kojarzona z przemówieniami z ambony, to tylko mit.

Masz masę pytań? Chcesz wreszcie zrozumieć książkę, którą wypożyczasz? Odwiedź w ten weekend Mediatekę, gdzie od rana do wieczora możesz poznawać inne kultury i zrewidować stereotypy. Pytaj o wszystko – żywe książki chętnie odpowiedzą.

Skąd pomysł stworzenia „Żywej Biblioteki”? Mediateka, wzorem Danii, Węgier, Islandii, Szwecji oraz innych europejskich krajów postanowiła pomóc Polakom w obalaniu trudnych mitów. Akcja zorganizowana została we Wrocławiu po raz drugi, z uwagi na duże zainteresowanie i sukces zeszłorocznej akcji.

Chcesz wiedzieć więcej – www.mediateka.biblioteka.wroc.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.