Facebook Google+ Twitter

Porozmawiaj ze mną

Nie tylko dziennikarzy czy politycy, ale już małe dzieci posługują się metodą prowokacji, aby od rodziców dowiedzieć się o czymś, co przed nimi ukryte. Małemu dziecku może na przykład zależeć na dowiedzeniu się, gdzie rodzice coś dla niego

Na poznańskim Grunwaldzie, w jednym z ogrodów obok przedszkola, trawnik był zasłany niebieskimi kwiatkami. – Takie kawałeczki nieba – powiedziała dziewczynka. Natomiast trawnik w ogrodzie sąsiadującym z tym pierwszym, był pełen kwiatków w kolorze żółtym. A ponieważ pomiędzy ogrodami jest druciany płot – po obu jego stronach kwitły zarówno kwiatki niebieskie, jak złociste.

Co chcesz wiedzieć?


Przechodziłam obok ogrodów z przyjaciółmi i ich dwojgiem dzieci i to one zauważyły mieszanie się kwiatuszkowych barw. – Kwiatki się witają – powiedziała dziewczynka. – Wcale nie – stwierdził starszy od niej o dwa lata chłopiec i dodał: – One zdobywają teren. – Co chcesz przez to powiedzieć? – zapytał ojciec dzieci. – To, że każdy chce wszystkiego więcej – brzmiała odpowiedź. I okazało się w dalszej rozmowie, że tak powiedziała pani w szkole i chłopiec się z nią zgadza. Tyle, że nie zrozumiał wychowawczego przesłania słów nauczycielki, ale ujął je jako akceptowaną prawdę. – A czego ty możesz chcieć więcej? – zapytała matka. Odpowiedź była krótka: – Wszystkiego!

A gdy chłopiec zaczął wymieniać, czego chce więcej i w tej wyliczance znalazło się też „nic nie robienie” – rodzice trochę się zdenerwowali i ojciec zapytał: – A więcej piątek to nie chcesz? A więcej pomagać w domu? Ponieważ rozmowa zrobiła się niemiła, wtrąciłam: – Przecież synek tylko żartował. Na co chłopiec: – Wcale nie, bo ja naprawdę lubię nic nie robić. Wtedy zapytałam: – A co robisz, gdy nic nie robisz? I udało się! Chłopiec nie chwycił podstępu i spokojnie wymieniał, co lubi robić. A było tego co niemiara!

Zachowanie się chłopca mogłoby świadczyć zarówno o jego przekorze, jak też próbie prowokowania rodziców. Już małe dzieci posługują się tą metodą (a nie tylko dziennikarze i politycy!), aby dowiedzieć się o czymś, co przed nimi ukryte. Lub tylko sądzą, że tak właśnie jest. Małemu dziecku może na przykład zależeć na dowiedzeniu się, gdzie rodzice coś dla niego atrakcyjnego schowali. A dzieciom w każdym wieku – na zwrócenie na nie uwagi. Może też tak było w opisanej sytuacji.


Nie pouczaj!


Wszystko zakończyło się pomyślnie, bowiem dziewczynka upierała się przy koncepcji witania się odmiennych w kolorze kwiatków, a mądrzy rodzice wykorzystali to do rozmowy o odmienności wśród ludzi. Oczywiście rozmowa toczyła się na poziomie dostępnym dla dzieci, a one opowiadały o tym, jak różne są dzieci, które znają. A kiedy padały negatywne określenia, rodzice prosili o ich uzasadnienie i także o podanie pozytywnych właściwości danego dziecka. Momentami było wesoło. Na przykład, kiedy chłopiec o koledze mówił, że wciąż się kłóci, a z opisu sytuacji wynikało, że to on sam te kłótnie prowokuje. Było też miło, kiedy chłopiec o koledze najpierw powiedział, że jest głupi, a potem znalazł w tym istotnie mało zdolnym chłopcu wiele pozytywnych cech charakteru.

Natomiast dziewczynka w swoich wypowiedziach wymieniała kolory oczu i włosów koleżanek, a u jednej także ciemny kolor jej skóry. Dostrzegała różne zewnętrzne odmienności, nawet aparat ortodontyczny u jednego przedszkolaka. Niczego nie oceniała, po prostu stwierdzała jak jest.
Przysłuchiwałam się rozmowie i tylko w niewielkim stopniu brałam w niej udział. Byłam nią zachwycona, bowiem miała wiele cech dobrej rozmowy wychowawczej z dziećmi. Po pierwsze, wykorzystana została naturalna sytuacja. Po drugie, dzieci mogły się swobodnie uzewnętrznić. Po trzecie, dorośli nie pouczali, ale nakierowywali myśli dzieci ku temu co pozytywne. Takie właściwości powinny mieć rozmowy z dziećmi zarówno w domu, jak w szkole.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ciekawy artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2007 23:44

Faktycznie, są. Nie czytałem zajawki.;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Usterki w zajawce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.07.2007 12:44

Świetne. Podoba mi się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.