Facebook Google+ Twitter

Porozumienie dla Przyszłości – sukces czy klapa?

W niedzielę oficjalnie wystartował ruch lewicowy o nazwie Porozumienie dla Przyszłości. Twarzą formacji utworzonej przez SdPl, demokratów.pl oraz Zielonych 2004 został europoseł Dariusz Rosati.

Europoseł Socjaldemokracji Polskiej Dariusz Rosati (nz) przemawia podczas konferencji inicjującej "Porozumienie dla przyszłości" - skupiające centrolewicę, w Pałacu Kultury i Nauki. / Fot. PAP/Tomasz GzellGośćmi konwencji byli m.in. przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej – Wojciech Filemonowicz, szefowa demokratów.pl – Brygida Kuźniak, prof. Magdalena Środa, prof. Kazimierz Kik, Marek Borowski oraz Janusz Onyszkiewicz. Wbrew nadziejom delegatów nie zjawił się z kolei Włodzimierz Cimoszewicz ani żaden z posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Również premier Donald Tusk nie skorzystał z zaproszenia.

Zapowiadany od dawna start koalicji nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Oprócz ogólnikowych haseł - odsunięcia prawicy od władzy oraz legalizacji związków homoseksualnych, delegaci nie usłyszeli żadnych konkretnych propozycji zmian. Deklaracja ideowo – programowa dostępna na stronie internetowej ruchu to również raczej zbiór ponawianych haseł niż realny program polityczny, mogący przekonać wyborców do nowej formacji. Znamienne jest, iż opublikowany program nie cieszy się szerokim poparciem nawet wśród członków Socjaldemokracji Polskiej. Na forum internetowym partii już w sobotę pojawiły się pierwsze, mało pochlebne reakcje na założenia nowego ruchu.

 / Fot. screen strony internetowej Porozumienia dla PrzyszłościKarol Domański napisał: “Rozmemłana nazwa i zero konkretów - niestety nic z tego nie będzie, zmarnowaliśmy ostatnią chyba już szansę. A ten głupawy program pisali ludzie od Rosatiego”. Wtórował mu Łukasz Markowski, pisząc: “Niestety konkretów zbyt wielu się nie doczekaliśmy. Jasne punkty imprezy to wystąpienia prof. Środy i tow. Dominiaka i dla nich szacun. Cała reszta to niestety kaszana... (...)szkoda ludzi, którzy przejechali niekiedy pół kraju, żeby zobaczyć tą żenadę. Oby nowe kierownictwo naszej partii w porę się ogarnęło, bo będzie krucho... “.

Co dalej? Pierwszym znaczącym testem dla Porozumienia dla Przyszłości będą czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego. Jednak brak na sobotniej konwencji liderów największego ugrupowania lewicowego w Polsce, jakim jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, jak również Włodzimierza Cimoszewicza (to w nim wielu upatrywało “lokomotywę wyborczą” nowej koalicji) może wskazywać, iż na zjednoczenie środowiska lewicowego przyjdzie nam jeszcze poczekać, a wspólna lista do czerwcowych wyborów raczej nie powstanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@Stefania
Wiem ile lat ma zarówno Łukasz Markowski (do niedawna sekretarz Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja - młodzieżówki SdPl) jak i Karol Domański, jednak jeśli prześledzisz wątek na forum to zobaczysz, że nie tylko oni wyrażają się delikatnie mówiąc sceptycznie o nowym ruchu (od momentu publikacji tekstu postów przybyło...). Cytaty nie pochodzą z forum SMS (młodzieżówki SdPl) a z forum PARTYJNEGO, więc nie może być mowy o nierzetelności z mojej strony. O tworzeniu się ruchu mówiło się już co najmniej od sierpnia, więc jako osoba zainteresowana sytuacja lewicy życzyłbym sobie w końcu jakichś konkretów a nie po raz kolejny tylko ogólnych sloganów (podobnie było do tej pory z działalnością SdPl). Wybory do PE tuż tuż, a oprócz "oklepanych" haseł Porozumienie nie zaoferowało niczego nowego potencjalnym wyborcom. Powiedz, co może ono zaoferować szaremu Kowalskiemu? Musisz też przyznać, że brak na spotkaniu przedstawicieli SLD jak i W. Cimoszewicza to prawdziwy policzek dla ruchu. Filemonowicz, Borowski, Rosati - każdy z nich nieraz mówił, że porozumienie w sprawie poparcia nowej koalicji przez b. premiera jest bliskie. I na koniec jeszcze sprawa nazwy http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,6228163,Plagiat_nazwy__Porozumienie_dla_przyszlosci__.html Wpadka w tym przypadku to delikatne określenie. Dla mnie to kompromitacja na starcie. A szkoda.

Mimo, że nie zgadzam się z Twoimi zarzutami to dziękuję za słowa krytyki. Jeśli uważasz, że minus za materiał mi się należy to nie widzę przeszkód, żebym go otrzymał. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Pawle, prześlizgnąłeś się po temacie; choć od politologa należałoby wymagać więcej.
Z fragmentów gazetowych doniesień, usiłujesz ocenić spotkanie zawiązujące ruch społeczno - polityczny Porozumienie dla Przyszłości. Wyjaśnię Ci więc, że spotkanie to służyło jedynie ogłoszeniu, podaniu do publicznej wiadomości, faktu powstania tego ruchu i przesłanek, jakie zadecydowały o jego powołaniu. Także celów jakie sobie stawia.
Teraz, nastąpi etap wypracowywania struktur organizacyjnych i formułowanie ostatecznej wersji programu.
Porozumienie, jest zaczynem tego ruchu, otwartym także na innych partnerów społeczno - politycznych, z którymi trwają rozmowy.
Powołujesz się na ludzi, którzy nie mogą być autorytetami dla nikogo; jeszcze nie!
Łukasz Markowski jest 22 letnim studentem, a Karol Domański niewiele starszym - też studentem.
Oni, co najwyżej mogą wyrażać w postach swoje opinie. Przytaczanie z cała powagą cytatów z forum młodzieżówki, sugeruje czytelnikom ich kompetencje polityczne, wprowadza w błąd, jest nadużyciem i w sposób ewidentny dezawuuje inicjatywę centrolewicy.
Więcej odpowiedzialności za słowo i .... rzetelności!
Należy Ci się minus, ale pełna zrozumienia dla ludzkiej niedoskonałości, nie postawię go.


@Krzysztof Kowalczyk
Jakie masz podstawy, by przypisywać prof. Rosatiemu jakieś podejrzane związki z aferą FZZ ???
"Bryluje na eurosalonach" z woli wyborców; w drodze demokratycznych wyborów tam się znalazł.
Bardziej wypadałoby się zastanowić nad rolą pp. Kaczyńskich w spółce Telegraf! To przecież obecny prezydent i b.premier polskiego państwa!
Zalecam Ci więcej rozwagi zanim cokolwiek uda Ci się napisać!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dariusz Rosati powinien się najpierw wytłumaczyć przed komisją śledczą, w jakim trybie sprawował nadzór nad Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, jak był jego radzie nadzorczej, a nie brylować w eurosalonach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.