Facebook Google+ Twitter

Porozumienie gazowe z Rosją zostanie zatwierdzone?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-10 13:47

Trwają obrady Rady nadzorczej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, podczas których ma zostać zatwierdzone porozumienie gazowe z Rosją.

Chodzi o o trójstronne porozumienie między PGNiG-iem, Gazpromem i Europolgazem, zawarte przed niespełna dwoma tygodniami w Moskwie.

Porozumienie przewiduje przedłużenie kontraktu jamalskiego do 2037 roku. Zakłada także możliwość zwiększenia dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju do blisko 10 miliardów 200 milionów metrów sześciennych rocznie. Oprócz tego w dokumencie jest o mowa o tranzycie gazu przez Polskę do 2045 roku.

Jedną z kwestii spornych była sprawa Europolgazu, czyli operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Głównymi udziałowcami tej spółki są PGNiG i Gazprom. Chodziło między innymi o kwestię opłat za przesył gazu przez Polskę, a także zaległości strony rosyjskiej z tym związane. Z wypowiedzi przedstawicieli resortu skarbu wynika, że sprawę udało się załatwić kompromisowo.

Zawarte w Moskwie porozumienie jest warunkowe. Strony zobowiązały się, że w ciągu dwóch tygodni uzyskają odpowiednie zgody korporacyjne. Termin mija jutro.

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że rząd przyjmie dziś w trybie obiegowym końcową instrukcję negocjacyjną w sprawie zatwierdzenia umowy gazowej z Rosją.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.