Facebook Google+ Twitter

Porozumienie "Miasta-Okręty" funkcjonuje już 5 lat

28 lutego 2010 roku mija 5. rocznica podpisania porozumienia "Miasta-Okręty". Jest to projekt wyjątkowy, ponieważ został podpisany między Marynarką Wojenną a miastami, które nie kojarzą się z morzem - Lublinem, Poznaniem, Gnieznem, Krakowem i Toruniem.

ORP "Lublin" przy nabrzeżu / Fot. Tomasz HensWszystko zaczęło się w latach 80. ubiegłego wieku. Podjęto wówczas decyzję o budowie okrętów desantowych. Było rzeczą niezwykłą w historii polskiej Marynarki Wojennej, że nadano im nazwy miast zupełnie niezwiązanych z morzem. Powstało 5 jednostek, każda z nich ma słowo "Lublin" w nazwie. Obecnie okręty wchodzą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Nie dziwi więc, że pomysł projektu "Miasta - Okręty" powstał w Lublinie. Inicjatorami porozumienia byli Marta Kliczko oraz Benon Bujnowski, pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Jest to projekt edukacyjny skierowany przede wszystkim do młodzieży. Ma za zadanie pokazać związki całego kraju z morzem. Nawet tak oddalonych od wybrzeża części Polski jak Lubelszczyzna czy Małopolska. W ramach projektu organizowane są wystawy, turnieje sportowe, liczne konkursy marynistyczne, których zwycięzcy uczestniczyli między innymi w rejsach okrętami Marynarki Wojennej po Bałtyku.

Od lewej: Prezydent Miasta Lublin Adam Wasilewski, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej komandor porucznik Bartosz Zajda / Fot. Tomasz HensW związku z rocznicą, 26 lutego w Lublinie gościli: rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej, komandor porucznik Bartosz Zajda oraz dowódca ORP „Lublin” kapitan marynarki Piotr Mazurek. Warto dodać, że kapitan Mazurek jest rodowitym lublinianinem.

Gości przyjął prezydent Lublina Adam Wasilewski. Wręczył on dowódcy ORP „Lublin” przygotowany przez miasto ryngraf okrętu z herbem Lublina, autorstwa Ireneusza Jerzego Trockiego.

W trakcie spotkania rozmawiano o przyszłości porozumienia "Miasta-Okręty" oraz omawiano główne uroczystości związane z projektem. Odbędą się one w Gnieźnie, w rocznicę podniesienia bandery na okręcie.

Dowódca ORP „Lublin” kapitan marynarki Piotr Mazurek / Fot. Tomasz HensWięcej informacji o okrętach typu LUBLIN na stronie Marynarki Wojennejhttp://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=lublin.

Od lewej: dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie Marta Kliczko, prezydent Lublina Adam Wasilewski, fotograf Marynarki Wojennej Marian Kluczyński, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej komandor porucznik Bartosz Zajda / Fot. Tomasz Hens

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Coś w tym jest, że morze przyciąga tych, którzy daleko od niego mieszkają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2010 10:24

To porozumienie to bardzo dobry sposób na przybliżenie morza młodzieży. Może na Lubelszczyźnie dorasta jakiś przyszły kapitan ?
Nasz słynny Leonid Teliga dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim , Krzysztof Baranowski pochodził ze Lwowa .Kobylińska -Walas wychowała się w Kozietułach , małej wsi mazowieckiej.Krystyn Chojnowska-Liskiewicz , Joanna Pajkowska pochodzą z Warszawy. a człowiek z którego Świnoujście słynie - Jurek Porębski z Sosnowca :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Godna polecenia jest także strona MDK nr2 http://www.mdk2.lublin.pl/ORPLublin/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.