Facebook Google+ Twitter

Porozumienie na Ukrainie podpisane. Poznaj jego treść

Prezydent Ukrainy i liderzy trzech opozycyjnych frakcji ukraińskiego parlamentu podpisali "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie".

 / Fot. EPA/IGOR KOVALENKOPrezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz i liderzy opozycji, Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok popisali dziś "Porozumienie na rzecz uregulowania kryzysu na Ukrainie". Dokument poświadczyli podpisami ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Radosław Sikorski i Frank Walter Steinmeier, oraz przedstawiciel MSZ Francji.

Oto postanowienia porozumienia:

1. W ciągu 48 godzin od podpisania porozumienia zostanie przyjęta, podpisana i ogłoszona specjalna ustawa, przywracająca Konstytucję Ukrainy z 2004 r. ze zmianami, wprowadzonymi do tego czasu.
Sygnatariusze oświadczają o zamiarze stworzenia koalicji i sformowania rządu jedności narodowej w ciągu 10 dni od tego wydarzenia.

2. Reforma konstytucji, równoważąca uprawnienia prezydenta, rządu i parlamentu, rozpocznie się natychmiast i zostanie zakończona we wrześniu 2014 r.

3. Wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone zaraz po przyjęciu nowej Konstytucji Ukrainy, ale nie później niż w grudniu 2014 r. Zostanie przyjęta nowa ordynacja wyborcza i sformowany nowy skład Centralnej Komisji Wyborczej w oparciu o zasadę proporcjonalności zgodnie z wytycznymi OBWE i Komisji Weneckiej.

4. Śledztwo w sprawie niedawnych aktów przemocy będzie wspólnie monitorowane przez władze, opozycję i Radę Europy.

5. Władze nie będą wprowadzać stanu wyjątkowego. Władze i opozycja powstrzymają się od stosowania przemocy.

Rada Najwyższa Ukrainy uchwali trzecią ustawę o zwolnieniu od odpowiedzialności karnej, która będzie obejmować te same przypadki naruszenia prawa, co ustawa z 17 lutego 2014 r.

Obie strony dołożą wszelkich starań w kierunku normalizacji życia w miastach i wsiach poprzez opuszczenie budynków użyteczności publicznej i administracyjnych oraz odblokowanie ulic, skwerów i placów.

Nielegalnie posiadana broń powinna zostać zdana organom MSW Ukrainy w ciągu 24 godzin od momentu wejścia w życie wyżej wymienionej ustawy specjalnej (p.1 niniejszego Porozumienia).
Po upływie tego czasu wszystkie przypadki niezgodnego z prawem noszenia i przechowywania broni będą traktowane zgodnie z aktualnie obowiązującym prawodawstwem Ukrainy.

Siły opozycji i władz odejdą od konfrontacji. Władze będą wykorzystywać siły porządkowe wyłącznie w celu fizycznej ochrony budynków zajmowanych przez organy władzy.

6. Ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Polski i specjalny przedstawiciel Prezydenta Federacji Rosyjskiej wzywają do natychmiastowego zaprzestania wszelkich przejawów przemocy i konfrontacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Tymoszenko przed chwilą wyraźnie dała do zrozumienia, że porozumienie nie jest realizowane dzięki Majdanowi.
Tym samym podważyła jego pozytywną wartość.

Ciekawe jak ostatecznie zostanie to zinterpretowane... Jako potrzeba chwili, czy raczej gruby błąd, w którym przynajmniej propagandowo, Polska brała pierwszorzędny udział... Kliczko w każdym razie - wizualnie wyparował...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.