Facebook Google+ Twitter

Porozumienie nuklearne między Indiami i USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-10 08:45

Szef indyjskiej dyplomacji Pranab Mukherjee podpisze dzisiaj w Waszyngtonie ostateczne porozumienie pomiędzy Indiami i USA w sprawie cywilnej współpracy w sferze nuklearnej.

Porozumienie pozwoli na rozpoczęcie handlu technologiami jądrowymi pomiędzy obu krajami.
Ceremonia podpisania porozumienia przez Pranaba Mukerdżi oraz Condoleezzę Rice zakończy kilkuletni proces wypracowywania zasad zakończenia izolacji Indii w sferze nuklearnej oraz handlu technologiami jądrowymi z tym krajem.

Porozumienie pozwoli na rozwinięcie współpracy jądrowej Indii z partnerami amerykańskimi, a także z innymi krajami dysponującymi technologiami nuklearnymi.

Indie, które nie podpisały traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, w której posiadanie weszły w latach dziewięćdziesiątych, objęte były embargiem w sferze handlu materiałami rozszczepialnymi i technologiami jądrowymi. Według Hindusów wejście w życie porozumienia pozwoli na dynamiczny rozwój energetyki jądrowej w Indiach i przyczyni się do zmniejszenia deficytu energii w tym kraju.

Szacunki przedstawiane przez Hindusów mówią, iż w ciągu najbliższych 15 lat na rozwój jądrowego sektora energetycznego Indie przeznaczą około 40 miliardów dolarów. O dostęp do kontraktów starają się nie tylko Amerykanie, ale także Francuzi, Japończycy, Australijczycy oraz obecni na rynku indyjskim od dawna Rosjanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.