Facebook Google+ Twitter

Porozumienie ponad podziałami

Kilka dni temu obchodziliśmy polskie nowe święto , które ma przypominać o tym jak to naród solidarnie i pokojowo obalił komunizm. I dobrze! Tylko, że teraz naród wymaga solidarności, ale na dużo bardziej przyziemnym poziomie.

Podobno Polska była najweselszym barakiem obozu komunistycznego. To miłe. Miłe, gdy moi rodacy potrafili razem śmiać się i kiwać betonowych włodarzy. Teraz jednak nastał czas kapitalizmu i nikt już się nie śmieje tylko goni za kredytem, samochodem i nowym telefonem. Jak w takim razie powinna objawiać się osławiona solidarność?

Solidarność powinna zacząć się na poziomie czynności codziennych. Nasze społeczeństwo powinno zmienić swój system myślenia z „ja kontra wy” na „ja i my razem”. Jak miałoby się to objawiać? Bardzo prosto.

Jeśli jesteś instruktorem jazdy, spróbuj wyjechać ze swoim kursantem nie w godzinach szczytu, ale po godzinie 10 rano, wtedy gdy wszyscy już dojadą do pracy. Spowoduje to, że twój podopieczny będzie mógł bezstresowo nauczyć się manewrów w mieście, a nie tego jak stoi się w korkach. Przy okazji osoby spieszące się do pracy nie będą narzekać na zawalidrogi, które powodują, że prawy pas jest praktycznie wyłączony z ruchu.

Jeżeli jesteś kierowcą traktora, beczkowozu czy innego kombajnu spróbuj nie korzystać z dróg w godzinach, gdy spotkać można na nich zestresowanych spóźnialskich z małych miasteczek, którzy starają się dotrzeć na czas do wielkich aglomeracji. A jeśli jesteś kierowcą, który codziennie rano pędzi swym autem do pracy, wyprzedza osoby jadące przepisowo i ponagla je klaksonem gdy hamują na widok żółtego światła – wstań 5 minut wcześniej. aby spokojnie dojechać na czas.

To tylko przykłady codzienne z polskich dróg. Myślenie solidarnościowe można stosować też w sklepach (przepuszczanie osób z małą ilością zakupów, wzajemne doradzanie sobie przy zakupie produktów), biurach (umycie kubka koledze z biurka obok, zrobienie herbaty zapracowanej sekretarce szefa) czy na ulicy (zwrócenie uwagi gdy ktoś gubi rękawiczkę, wyrzucanie śmiecia do kosza nawet gdy nie jest mój lub zwykły uśmiech do nieznajomego). Takich przykładów można znaleźć na kilkanaście podobnych artykułów z różnych dziedzin naszego życia.
Pozwoli to nam wszystkim zacząć dzień bez stresu, bez nienawiści do innych użytkowników dróg i z uśmiechem rozpocząć dzień. Świat dookoła dostarcza nam wystarczająco dużo stresu i nie organizujmy go sobie sami. Bądźmy solidarni – myślmy o innych i myślmy o nich jako o tych, którzy też chcą dobrze a zobaczycie – znowu będziemy jednym z najweselszych baraków – tym razem kapitalizmu!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.