Facebook Google+ Twitter

Porozumienie ws. programu atomowego Iranu. "Odcięliśmy drogę do bomby"

W Genewie, po czterech dniach negocjacji, grupa sześciu mocarstw porozumiała się z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju. Prezydent państwa na Bliskim Wschodzie Hasan Rowhani zapewnia, że zachował prawa nuklearne, Barack Obama cieszy się, że porozumienie uniemożliwi budowę broni nuklearnej, a Izrael określił ustalenia jako "złą umowę".

Przedstawiciele grupy sześciu mocarstw i Iranu na spotkaniu w Genewie / Fot. EPA/MARTIAL TREZZINIJak podaje Gazeta.pl, w Genewie z Iranem negocjowali przedstawiciele sześciu mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec. Zgodnie z porozumieniem państwo z Bliskiego Wschodu ograniczy swój program atomowy, a w zamian złagodzone zostaną sankcje nałożone na irańską gospodarkę.

Iran ma wstrzymać program wzbogacania uranu, zaprzestać prac nad reaktorem do produkcji plutonu, wpuścić na teren swoich zakładów inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz zezwolić na monitoring tych placówek. W zamian Irańczycy dostaną pozwolenie na sprzedaż ropy i licencję na przeglądy floty powietrznej. Zniesione zostaną również sankcje dotyczące obrotu złotem i innymi metalami szlachetnymi oraz samochodami.

Po zakończeniu negocjacji prezydent Iranu Hasan Rowhani zapewnił duchowo-politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneia, że "prawa nuklearne Iranu, prawo narodu irańskiego do wzbogacania uranu, zostały uznane przez światowe mocarstwa". Z kolei prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama stwierdził, że pierwszy raz od 10 lat udało się zatrzymać postęp irańskiego programu nuklearnego. Według niego porozumienie odcięło Iranowi drogę do budowy bomby atomowej.

Z wyników negocjacji niezadowolony jest Izrael. Członek rady bezpieczeństwa premiera Benjamina Netanjahu, minister gospodarki Naftali Bennett oświadczył, że jest to "zła umowa", jego państwo nie ma wobec niej żadnych zobowiązań, a Izrael "ma prawo się bronić". Juwal Szteinic, izraelski minister ds. strategicznych i służb specjalnych odpowiedzialnych za stosunki międzynarodowe stwierdził, że porozumienie... przybliży Iran do budowy bomby atomowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Żydzi i amerykanie mają zapędy na irańską ropę tym zawsze mało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.