Facebook Google+ Twitter

Porsche - piękny i bestia

Porsche… Dla jednych symbol dzisiejszych przereklamowanych celebrytów dla drugich legenda, historia i wielka pasja. Marka kojarzona z Kubą Wojewódzkim, Marylą Rodowicz czy Dodą ma ogromną historię i wielki wkład w rozwój światowej motoryzacji. Nikt nie spodziewał się tego, że Porsche będzie konstruktorem jednych z najlepszych sportowych aut seryjnych ponieważ firma słynęła z produkcji… traktorów.

Niektórzy kierowcy zbyt dosłownie potraktowali polecenie organizatorów i wzięli się za rozgrzanie swoich samochodów. / Fot. Grzegorz GarczyńskiPierwszym modelem sygnowanym znakiem Porsche był samochód elektryczny Lohner-Porsche. Jednym z podzespołów owego auta są silniki zamontowane w przednich piastach autorstwa Ferdynanda Porsche.

Było to w 1900 r. Następnym przełomowym momentem w karierze Ferdynanda Porsche były jego dwie konstrukcje które zaprezentował z ramienia firmy Daimler. Były to Mercedes SS i SSK. Wreszcie w 1931 r. roku została założona firma, a właściwie biuro konstrukcyjne w Stuttgarcie, dając tym samym początek dzisiejszemu koncernowi "Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG". Początki marki opierają się na szeroko zakrojonej współpracy z Volkswagenem który notabene dziś jest w 30 proc. własnością Porsche. Coraz głośniej mówi się o przejęciu kontroli nad Volkswagenem. W 1947 r. firmę przejął syn Ferdynanda - Ferry. Rok później światło dzienne ujrzał pierwszy model Porsche 356, oparty w dużej mierze na częściach z popularnego Garbusa. Kolosalnym wręcz milowym krokiem w historii marki była prezentacja Porsche 911. Był to wóz sportowy z silnikiem typu Boxer, który przetrwał do dziś. Obecnie Porsche 911 cieszy się ogromnym uznaniem wśród fanów marki, a jego kolejne liftingi i modyfikacje techniczne pozwalają na zdobywanie kolejnych zwolenników.Każdy uczestnik zlotu chciał uzyskać jak najlepszy czas, dlatego nie oszczędzali swoich samochodów. / Fot. Grzegorz Garczyński

Najpopularniejszymi modelami Porsche, oprócz wcześniej wspomnianej 911 są: 924, 986, 944 Boxster czy nowinka w ofercie 955 Cayenne. W 2006 r. otwarto Centrum Porsche, pierwsze i jak na razie jedyne w naszym kraju. Na otwarcie przybyli m.in. Hirek Wrona, Cezary Pazura, Piotr Gąsowski i Robert Chojnacki. Podczas tego otwarcia Leszek Kuzaj odebrał od szefów firmy kluczyki do nowiutkiego Carrera 911 Turbo.

Organizatorzy zadbali o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół imprezy. Profesjonalna obsługa pozwalała kierowcom skupić się na jak najlepszym przejeździe. / Fot. Grzegorz GarczyńskiObecnie największe emocje wzbudza Porsche GT2 i GT3. Ten drugi model stał się własnością znanego prezentera Kuby Wojewódzkiego. Zapewne był to doskonale przemyślany chwyt marketingowy ponieważ auto jest jaskrawo pomarańczowe. To prawdziwe monstrum, pojemnością silnika mogłoby obdzielić kilka miejskich aut, a liczbą koni pod maską, kilkanaście. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że Porsche GT3 jest modelem samochodu przeznaczonym do jazdy na torze. Jedynym wyposażeniem wnętrza tego samochodu jest klatka i radio. Ponadto auto ma tak twardo zestrojone zawieszenie, że jazda nim po mieście jest w zasadzie niemożliwa.Niektórym kierowcom nie wystarczy ponad 400 KM pod maską więc różnymi sposobami (np. kolejną turbiną) dodają swoim samochodom mocy. Niestety inne podzespoły nie wytrzymują i efekt końcowy doskonale widać na zdjęciu. / Fot. Grzegorz Garczyński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.