Facebook Google+ Twitter

Portale pracy - portale społecznościowo-zawodowe cz. 5

Portale społecznościowe mnożą się w zawrotnym tempie. Wśród nich wyróżniają się portale społecznościowo-zawodowe, o szczególnej specyfice swojej działalności. Te zorientowane na kontakty zawodowe są szczególnie przydatne w poszukiwaniu pracy.

Aby uzyskać dostęp do wszystkich zasobów portalu trzeba się po prostu zarejestrować. Społeczność tego typu serwisów skupia się na rozwoju kariery i umiejętności zawodowych. Portale są bazą, która może pomóc zaistnieć w danej branży i ułatwia monitorowanie rynku. Wykorzystują one ideę networkingu, co oznacza, że dzięki nim można nawiązać przydatne kontakty zawodowe. Określenie "networking" wywodzi się z angielskiego słowa network, czyli sieć. "Networking - proces wymiany informacji, zasobów, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony dzięki korzystnej sieci wzajemnych kontaktów" (Wikipedia). Sprzyja budowaniu trwałych relacji biznesowych a także naszego pozytywnego wizerunku jako specjalistów.

Portale zawodowe umożliwiają nawiązywanie kontaktów i wypowiadanie się w określonych tematach, wymianę uwag i poszerzanie wiedzy, czemu służą wyspecjalizowane grupy dyskusyjne. Networking sprzyja nieformalnej wymianie informacji, nieco poza oficjalnymi, sztywnymi ramami biznesowymi. Przy obsadzaniu stanowisk pracy działa często tzw. poczta pantoflowa, co oznacza, że pracodawcy nie publikują aktualnych ofert pracy, lecz szukają pracowników poprzez przekazanie informacji zaufanym osobom i znajomym.

Portale społecznościowo-zawodowe stanowią zbiór tanich danych o potencjalnych pracownikach, dlatego head hunterzy (z j.ang. - "łowcy głów") często do nich zaglądają. Oprócz możliwości przeglądu profili dużej liczby specjalistów, portale zapewniają head hunterom łatwe dotarcie do wytypowanych osób.

Do czołowych portali społecznościowo-zawodowych należą: goldenline.pl, profeo.pl, biznes.net i ogniwo.net. Wszystkie portale zawierają profile wielu firm, które możemy odszukiwać na liście według liter alfabetu. Dzięki temu możemy zebrać informacje o konkretnej, interesującej nas firmie. Na portalu ogniwo.net przy każdej firmie figuruje ilość użytkowników przyporządkowanych danemu przedsiębiorstwu. Możemy podejrzeć kto to, jakie stanowisko zajmuje i nawiązać bezpośrednio kontakt, dzięki czemu mamy możliwość otrzymania informacji o firmie z pierwszej ręki. Serwisy zawierają również listy aktualnych ofert pracy i proste wyszukiwarki tych ofert. Profeo.pl posiada też "biblioteczkę kariery" czyli przydatny poradnik dotyczący zagadnień pracy.

W powyższym tekście zostały przedstawione najważniejsze funkcje serwisów skupiających społeczność zawodową. Musimy też pamiętać, że rejestrując się w takim portalu tworzymy swój wizerunek, który jest dostępny dla wszystkich przeszukujących zasoby internetu i to od nas zależy czy będzie to obraz pozytywny, negatywny czy nijaki. Dbajmy o to, aby przedstawić się w jak najlepszym świetle, bo to przyciąga pracodawców.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ma Pan rację, metoda niby znana, ale wciąż chyba podchodzi się do niej nieufnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie wydaje się że dzięki takiemu systemowi eliminuje się element przypadkowości. Dodam że ta działalność i sposób szukania pracy w Polsce jest jaszcze w powijakach. Miejmy nadzieję że będzie się to szybko zmieniać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję:) Mam nadzieję, że komuś te uwagi pomogą - sama szukam pracy i rozeznanie w takich kwestiach mam niezłe, ale faktem jest też, że na obecnym rynku pracy konkurencja jest ogromna i trzeba wykorzystywac wszelkie dostępne środki, żeby zwrócic na siebie uwagę

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.03.2010 09:13

Niezwykle cenna informacja i bardzo przydatny artykuł, szczególnie dla osób poszukujących pracy. (5*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.