Facebook Google+ Twitter

Portiernia niczym barbakan

Z licznych spacerów z rodziną po Pomorzanach, zaplątało się zdjęcie budowli z wieżyczkami, niczym baszty obronnej. Wiedziałam, że zdjęcie musi być z Pomorzan, niestety nie mogłam go nigdzie umiejscowić.

Portiernia niczym barbakan / Fot. Elżbieta SadowskaMąż chciał zrobić zdjęcia budynku gazowni, więc pojechaliśmy na Tamę Pomorzańską. Zagłębiliśmy się w ulicę, aby zrobić zdjęcie budynków Gazowni od strony ul. Tama Pomorzańska i tu nagle olśnienie - obok budynku Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej (dawnej fabryki Didiera, po wojnie SPRI) stoi sobie moja poszukiwana wieża czy baszta.

Co prawda, na moim zdjęciu baszta była cała obwieszona reklamami, szyldami i jakimiś tablicami, dlatego nie było widać otworów okiennych w „parterowej” części budowli. Teraz, bez reklam i tablic, widać było, że (wieża, baszta?) ma otwory okienne okopcone po pożarze i całą grozę jej zniszczenia (spalony dach).

Oczywiście, zrobiłam zdjęcia mojej „baszty obronnej”, budowli podobnej do
barbakanu, która jednak po poszperaniu w Internecie okazała się XIX wieczną neogotycką portiernią fabryki Didiera. Portiernią, której w ramach transformacji ustrojowej (jako mienia nieprodukcyjnego) pozbyło się SPRI i opuszczona budowla niszczała. Nie pomogło zamurowanie otworów okiennych, nie wystarczyło na bezdomnych, którzy szukali schronienia i jak to często bywa,
obiekt podpalili.

Szkoda takich ciekawych architektonicznie obiektów, które dają świadectwo, że nawet budowle fabryczne mogą być perełkami architektury. Szkoda takiej stylowanej na barbakan budowli, która mogły by służyć mieszkańcom Szczecina upiększając całą okolicę, jak robią to dobrze utrzymane zabudowania gazowni, czy nawet wyremontowany budynek biurowy dawnej fabryki Didiera.

Zresztą Pomorzany to zagłębie fabrycznej zabudowy, która odnowiona mogłaby się stać zagłębiem na przykład biurowców w dawnej odrestaurowanej
zabudowie, nieraz bezpośrednio nad Odrą, niczym we włoskiej Wenecji.

Po drugiej stronie ulicy, odkryłam jeszcze bardziej ciekawe zabudowania i mury, niczym mury twierdzy obronnej. Ale o tym już przy innej okazji, chyba że pomożecie mi ustalić co to za zabudowania.

Elżbieta Sadowska
Materiał opublikowany pierwotnie na MM Szczecin

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Chyba zabezpieczenie nic nie dało, zabytek niszczeje dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wreszcie zabezpieczyli ten zabytek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemnie zobaczyć swój artykuł opublikowany w prasie!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz: Portiernia niczym barbakan

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.