Facebook Google+ Twitter

"Portret Doriana Graya" w Teatrze Rozmaitości

Jeśli jakiś spektakl budzi kontrowersje, to na pewno ten. I choć wydawać by się mogło, że reżyserem jest sam Markiz de Sade... jest nim Michał Borczuch, który na podstawie powieści Oscara Wilde’a stworzył spektakl, o którym mówi się głośno!

Portret Doriana Graya / Fot. Teatr RozmaitościJeszcze tylko brakuje, żeby ktoś z nich stanął na środku, zdjął spodnie i zrobił kupę! – tak skwitowała przedstawienie jedna z osób będących na sali. Trudno mi się z nią nie zgodzić. Ale o wrażeniach później.

Głównym bohaterem sztuki jest Dorian Gray (w tej roli Piotr Polak), przystojny młodzieniec o szlachetnych, delikatnych rysach twarzy i bladej, typowo posągowej urodzie. Nieśmiały, skromny, niewinny i niczym nieskażony człowiek, który w połączeniu ze swym pięknem fascynuje malarza Bazylego Hallwarda (Sebastian Pawlak), by wkrótce stać się jedyną inspiracją artysty. Pozuje mu do swojego portretu. Pewnego dnia Dorian poznaje przyjaciela Bazylego - Lorda Henry’ego Wottona (Tomasz Tyndyk), który zaintrygowany urodą i osobowością chłopaka psuje w nim wszystko to, co dobre, uświadamiając mu potęgę młodości i piękna oraz to, że tylko dzięki tym dwóm nadrzędnym wartościom będzie on w stanie zrealizować wszystkie swoje marzenia.

Portret Doriana Graya / Fot. Teatr RozmaitościZafascynowany taką przemową Dorian zdaje sobie sprawę, że wraz z wiekiem jego uroda przeminie. Wypowiada więc życzenie, by to twarz na obrazie szpetniała z wiekiem i pod wpływem popełnionych grzechów, a nie on sam. Ukończony portret zostaje zawieszony w jego pokoju.

Pewnego wieczoru Dorian przypadkiem trafia do podrzędnego teatru na przedstawienie młodej aktorki, Sibyl Vane (Roma Gąsiorowska). Zafascynowany jej pięknem i talentem zakochuje się w niej i zaczyna ją uwodzić. Dziewczyna, która nigdy nie przypuszczała, że podbije serce kogoś klasy Doriana, odwzajemnia jego uczucia. Dorian przychodzi na wszystkie przedstawienia Sybil. Na jedno zabiera nawet Henry'ego i Bazylego z żoną (Katarzyna Warnke), chcąc im pokazać swoją ukochaną i cały jej talent. Okazuje się jednak, że tej nocy dziewczyna gra fatalnie. Przyjaciele buntują go, wytykając, że zakochał się w nieodpowiedniej osobie. Zdruzgotany Dorian po sztuce spotyka się z ukochaną za kulisami i oskarża o zniszczenie ich miłości – kochał ją tylko za jej talent, a teraz nie potrafi dłużej jej adorować. Zrozpaczona Sybil próbuje go przekonać, że po prostu nie potrafiła odgrywać na scenie miłości odkąd sama ją czuje i prosi Doriana o kolejną szansę. Ten jednak zrywa zaręczyny, a dziewczyna wkrótce po jego odejściu popełnia samobójstwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.