Facebook Google+ Twitter

Portret Komorowskiego zawiśnie w ambasadach i konsulatach?

Od momentu zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego na prezydenta, we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych mają wisieć portrety nowej głowy państwa. O sprawie napisał tygodnik "Przegląd".

Bronisław Komorowski z żoną / Fot. PAPWedług tygodnika na pomysł eksponowania wizerunku prezydenta w polskich placówkach dyplomatycznych wpadł minister Sikorski, podczas wizyty w Afganistanie. Po powrocie do kraju miał wydać w tej sprawie dyspozycję dyrektorowi protokołu dyplomatycznego.

Minister Sikorski w TVP Info stwierdził, że sprawa portretów jest to kwestia ustaleń między MSZ a Kancelarią Prezydenta, ale "nie wyklucza, że taki zwyczaj będzie przywrócony".

Szef MSZ dodał także, że takie zwyczaje istnieją w innych państwach. - USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Francji - wszystkie te kraje, z którymi się porównujemy, mają taki zwyczaj, że głowa państwa jest wyeksponowana w miejscach publicznych, a szczególnie za granicą - mówił.

Portret urzędującego prezydenta wisiał w każdej polskiej ambasadzie w czasach II RP oraz w początkach PRL. Zwyczaj zniósł w 1971 roku Edward Gierek.

O sprawie pisał także serwis wpolityce.pl, który dotarł do "Pilnej notatki dla Pana Ministra Radosława Sikorskiego w sprawie wywieszania portretu prezydenta RP w polskich placówkach zagranicznych", autorstwa Dyrektora Departamentu Prawno-Traktatowego, Remigiusza Henczela. Pismo datowane jest na 21 lipca. Z pisma możemy się dowiedzieć, że w przeszłości oficjalne zdjęcia Prezydenta RP były przekazywane do polskich placówek przez Kancelarię Prezydenta, która odpowiada za wizerunek głowy państwa, za pośrednictwem MSZ.

"W związku z poleceniem przygotowania propozycji działań dotyczących wyeksponowania w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych wizerunku głowy państwa, uprzejmie informuję, że w przeszłości oficjalne zdjęcia Prezydenta RP były przekazywane do polskich placówek przez Kancelarię Prezydenta RP, która odpowiada za wizerunek głowy państwa. Przesyłki były rozsyłane do adresatów za pośrednictwem MSZ. Stosowne pismo zawierało prośbę Kancelarii Prezydenta RP o godne wyeksponowanie zdjęć oraz zgodę na ich wykorzystywanie do celów promocyjnych. Sugeruję wykorzystanie powyższej praktyki przy realizacji obecnej inicjatywy" - czytamy w notatce.

Na końcu pisma Remigiusz Henczel stwierdza, że konieczne jest "wystąpienie do Kancelarii Prezydenta w sprawie ustalenia szczegółów dotyczących przygotowania i przekazania do MSZ oficjalnych, oprawionych fotografii Pana Prezydenta do prezentacji w placówkach zagranicznych".

- Jakie są powody, dla których tak się stało i co się zmieniło, że przez dwie dekady w III RP nie stosowaliśmy tego rozwiązania, a nagle jest jakiś nowy obyczaj - pyta, cytowany prez TVP Info, poseł SLD Tadeusz Iwiński. TVP Info przytacza też wypowiedź deputowanego Parlamentu Europejskiego, Pawła Kowala: - Wprowadzanie na siłę swego rodzaju czczenia portretu prezydenta nie służy dobrze urzędowi, raczej naraża ten urząd i nowego prezydenta na śmieszność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem to niefortunny i niepotrzebny pomysł - Prezydent nie powinien na to wyrażać zgody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry pomysł. Będzie budował szacunek do prezydenta RP i samej Rzeczpospolitej. Popierałbym ten pomysł nawet gdyby prezydentem był kto inny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie najlepiej kojarzący się pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.