Facebook Google+ Twitter

Portrety Kompozytorów w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki

Sześciu kompozytorów, trzy dni koncertów, plejada znakomitych wykonawców - to festiwal Portrety Kompozytorów, który na początku grudnia zagości przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie.

Po raz kolejny, na początku grudnia, Związek Kompozytorów Polskich zaprasza melomanów na spotkanie ze współczesną muzyką polską w ramach festiwalu Portrety Kompozytorów.

Tak jak w ubiegłych latach, 4-6 grudnia usłyszymy utwory zarówno kompozytorów doświadczonych (w tym roku m.in. Mariusz Dubaj, Maciej Zieliński), jak i tych, którzy niedawno opuścili mury akademii muzycznych (Weronika Ratusińska, Wojciech Ziemowit Zych). Kryterium doboru jest wyrazisty styl i świadome podążanie swoimi ścieżkami.

Nie jest to festiwal odkryć - nawet młodzi twórcy, którym dane będzie zaprezentować swoje kompozycje, mają już w polskiej muzyce całkiem ugruntowaną pozycję. Ale trudno uznać to za zarzut. Skoro największe instytucje życia muzycznego bardzo oszczędnie dawkują w swoich programach nową muzykę, takie koncerty są możliwością pokazania, bogatej przecież, twórczości kompozytorów współczesnych i uchwycenia jej różnorodności.

Urodzony w 1959, Mariusz Dubaj, to uczeń m.in. Marka Stachowskiego i Witolda Lutosławskiego. Jego muzyka, choć głęboko osadzona w tradycji, pełna jest wpływów współczesnych. Kompozytor czerpie m.in. z minimalizmu (Canti Movimenti), używa środków elektronicznych (Kompozycja Jubileuszowa III wg obrazu Leona Tarasewicza). Ważne miejsce w jego twórczości zajmują utwory religijne (zwłaszcza kompozycje organowe). Kompozytor na co dzień związany jest z Lublinem, gdzie wykłada na Wydziale Artystycznym UMCS.

Zbigniew Kozub, urodzony w 1960r., studiował kompozycję u Floriana Dąbrowskiego na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie obecnie wykłada. Chyba najbardziej kontrowersyjny kompozytor w prezentowanym gronie. Jak sam twierdzi "muzyka artystyczna jest rezonansem boga", a twórcy współcześni zbyt oddalili się od prostych słuchaczy. Jedni doceniają jego decyzję dostosowania muzyki do słuchacza, inni potępiają jego twórczość, nazywając ją bełkotem i banałem.

Weronika Ratusińska to 30-letnia absolwentka Akademii Muzycznej im.F. Chopina w Warszawie. Kompozytorskie szlify zdobywała u Włodzimierza Kotońskiego, Stanisława Moryto i Louisa Andriessena. Była stypendystką m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ernst von Siemens Musikstiftung. Jest także objęta programem opieki nad młodymi kompozytorami Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jej muzyka, bogata w jazzowe czy etniczne inspiracje, potrafi porwać słuchacza, bywa niezwykle przystępna dla odbiorcy nie tracąc jednocześnie nic ze swej artystycznej wartości.

Mieszkająca w Szwajcarii Bettina Skrzypczak jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu (kompozycji u Andrzeja Koszewskiego i teorii muzyki). Studia kontynuowała w Akademii Muzycznej w Bazylei i Uniwersytecie we Fryburgu. Jej muzyka łączy wpływy kompozytorów polskich, takich jak: Lutosławski czy Baird, z tradycjami europejskimi i inspiracjami Xenakisem. W muzyce łączy filozofię i naukę, będąc na równi zainteresowaną rozchodzeniem się dźwięku w przestrzeni, jak i mitologią grecką.


Urodzony w 1971 roku Maciej Zieliński, to chyba najbardziej znany szerszemu gronu słuchaczy kompozytor, którego utwory prezentowane będą na tegorocznym festiwalu. Od lat znany jest jako twórca muzyki do filmów, spektakli teatralnych, seriali i reklam. Stworzył ścieżki dźwiękowe m.in. do "Tylko mnie kochaj" i serialu "Kryminalni". Portrety Kompozytorów dadzą melomanom szansę zapoznania się z twórczością "poważną" tego kompozytora, ucznia m.in. Mariana Borkowskiego (AMFC w Warszawie) i Paula Pattersona (Royal Academy of Music w Londynie). Twórczości, która gościła m.in. na Warszawskiej Jesieni, festiwalu Musica Polonica Nova czy Forum Lutosławskiego.

Wojciech Ziemowit Zych / Fot. Materiały prasowe artystyWojciech Ziemowit Zych, rocznik 1976, to wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, uczeń Marka Stachowskiego, Petera-Jana Wagemansa i Klaasa de Vriesa. To kompozytor-humanista i intelektualista w każdym calu. Jego utwory, gęste, przepełnione treścią, zmuszają słuchacza do wytężonej uwagi, przedzierania się przez kolejne warstwy znaczeń. Od muzyki oczekuje "że powie mi coś ważnego o mnie samym, o człowieku, o czasie, w którym żyję". Mimo konserwatywnego podejścia do tworzenia muzyki, daleki jest od banału i powielania muzyki romantycznej czy klasycystycznej.

Wśród wykonawców m.in. członkowie zespołów Kwartludium i Lutosławski Piano Duo, Stanisław Drzewiecki, Mikołaj Pałosz, Tytus Wojnowicz i Tadeusz Sudnik.

Organizatorem festiwalu Portrety Kompozytorów jest Związek Kompozytorów Polskich, we współpracy z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki oraz Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.

Bilety na każdy z koncertów - 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) za propagowanie trochę ambitniejszych młodych artystów niż Doda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.