Facebook Google+ Twitter

Portugalia proponuje przyjąć więźniów z Guantanamo, inne państwa są podzielone

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-26 07:07

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej będą rozmawiać w Brukseli o przyjęciu więźniów z obozu w Guantanamo.

Obóz na Kubie chce zamknąć amerykański prezydent Barack Obama. Nie wiadomo jednak, co stanie się z więźniami, skoro większość z nich pochodzi z państw, w których po powrocie mogliby zostać poddani torturom.

Prawo międzynarodowe zakazuje w takich sytuacjach ich odsyłania. Amerykanie muszą więc znaleźć dla więźniów miejsce w innych krajach.

Unia Europejska, która przez wiele lat domagała się zamknięcia obozu, teraz ma zdecydować, czy pomoże Stanom Zjednoczonym. Przyjęcie więźniów z Guantanamo przez kraje wspólnoty zaproponowała przed kilkoma tygodniami Portugalia. Jednak wstępne reakcje europejskich stolic pokazują, że Unia jest w tej sprawie podzielona.

Portugalię popiera Hiszpania, natomiast stanowczy sprzeciw wyrażają między innymi Szwecja i Holandia. Czechy, które kierują teraz pracami UE nie zamierzają spieszyć się z deklaracjami. Żadnych obietnic nie chce też składać Polska.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.