Portugalia w półfinale Euro 2012! Piękny gol Ronaldo na wagę awansu

Współautorzy: Wojciech Martyński

Portugalia dzięki pięknemu uderzeniu głową Cristiano Ronaldo pokonała Czechów 1:0! Grupowym rywalom Polski sił starczyło tylko na pierwszą połowę meczu - w drugiej Portugalczycy raz za razem zmuszali do nadludzkiego wysiłku Petra Cecha. Przeczytaj zapis relacji LIVE.

Czechy - Portugalia NA ŻYWO w W24. Ronaldo bez gola, do przerwy 0:0 / Fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKEN

Przed meczem

Faza grupowa była niezwykle emocjonująca. W każdym spotkaniu padła przynajmniej jedna bramka. To niesamowite, bo to oznacza, że na tych mistrzostwach w każdym meczu bramka paść musi. Ponieważ przechodzimy do Fazy Pucharowej, tutaj kończą się kalkulacje. Kończy się rozdzielanie sił na poszczególne mecze. Żeby sięgnąć po tytuł, trzeba grać do końca na 100 proc.

Ostatnio podobnie...

/ Fot. PAP/EPA/RADEK PIETRUSZKAOba zespoły przegrały mecze otwarcia. Oba zespoły wygrały dwa pozostałe mecze. Wiele argumentów przemawia jednak za Portugalią. Chociażby grupy, w jakich obie drużyny grały. Teoretycznie najłatwiejsza i najtrudniejsza grupa. Teoretycznie. W życiu różnie bywa, a piłka nożna to sport, w którym na zawodowym poziomie o zwycięstwie może przesądzić dyspozycja dnia czy geniusz taktyczny któregoś z managerów. Warto również spojrzeć na 5 ostatnich spotkań. Tutaj przewagę mają Czesi, którzy wygrali jeden mecz więcej, podczas gdy Portugalia go zremisowała.

Narodowy ma kłopoty

W prasie pojawiły się informacje o problemach z murawą na Stadionie Narodowym. Podobno zaproponowano Czechom, aby dzisiejsze zajęcia odbyły się na stadionie Polonii Warszawa przy Konwiktorskiej. Nasi południowi sąsiedzi wybrali jednak trening na starym boisku Śląska Wrocław przy Oporowskiej. Mecz Polska - Czechy / Fot. Jarek Radimersky / CC 2.0

Nadzieją Czechów są skrzydła

Wyszli z grupy z ujemną różnicą bramek. Przegrali wysoko pierwsze spotkanie. Mimo to, jako pierwsi zapewnili sobie wyjście z fazy grupowej, w decydującym starciu pokonując Polskę 1:0. Ale o tym nie trzeba chyba przypominać nikomu. Należy jednak powiedzieć o osobach, które pozwoliły temu sukcesowi zaistnieć. Mowa o Petrze Jiracku i Vaclavie Pilarze. Są to skrzydłowi reprezentacji Czech, którzy oddali cztery z dwunastu strzałów w meczu z Polską. Z pewnością około 10 strzałów zostało oddanych o ich akcjach. Prezentują skuteczność na poziomie 33 proc. Taką samą ma bramkostrzelny Mario Gomez. Napastnik reprezentacji Niemiec i Bayernu Monachium.