Facebook Google+ Twitter

Portugalski deser Anny Marii Jopek. Nowe albumy polskiej wokalistki

Poprzedni album Anny Marii Jopek (koncertowy "JO & CO"), jednej z ciekawszych wokalistek polskich, ukazał się w 2008 roku . To trzyletnie milczenie artystka postanowiła wynagrodzić swoim fanom, wydając w połowie października tego roku jednocześnie trzy albumy.

Okładka płyty "Sobremesa" Anny Marii Jopek. / Fot. materiały promocyjneIch tytuły brzmią tyleż egzotycznie, co zagadkowo: "Haiku", "Polanna" i "Sobremesa". Można je nabyć oddzielnie lub w jednym wydawnictwie zatytułowanym "Lustra". Przesłuchiwanie najnowszej produkcji AMJ Music dla Universal Music Polska zacząłem od deseru, bo tak należałoby przetłumaczyć tytuł płyty "Sobremesa", z dwóch co najmniej względów. Otóż na dwóch pozostałych płytach Anna Maria Jopek zawarła kilka utworów, które w jej wykonaniu (choć w innych aranżacjach) już znam z innych płyt lub wykonań koncertowych. Tymczasem "Sobremesa" zrodziła się z ogromnej fascynacji piosenkarki Portugalią, a w szczególności Lizboną; swego czasu prasa brukowa donosiła nawet, iż Jopek z rodziną zamierza wyemigrować do tego kraju. Stało się jednak odwrotnie: artystka przeniosła na polski grunt muzykę z tamtych stron i swoje ulubione luzofońskie piosenki.

"Sobremesa" powstała w Lizbonie, a w jej nagraniu brali udział mistrzowie w tworzeniu i graniu tej niezwykle promiennej i energetycznej muzyki. Między innymi: "Książę Fado" Camané, charyzmatyczne głosy z Wysp Zielonego Przylądka - Sara Tavares i Tito Paris - legendarny pieśniarz portugalski Paulo de Carvalho, angolański multiinstrumentalista i wokalista Yami czy kultowy brazylijski kompozytor i wokalista Ivan Lins.

Krążek zawiera 13 utworów wykonywanych nie tylko po polsku i portugalsku, ale w tak mało znanych językach jak criolo i kimbundu. Te ostatnie można usłyszeć w promującej płytę piosence "Tylko tak mogło być" z muzyką Beto Betuka i słowami Marcina Kydryńskiego (producenta wykonawczego, autora 8 tekstów i zdjęć), w której Annie Marii Jopek towarzyszy Tito Paris i gościnnie na klarnecie Henryk Miśkiewicz. To świetna piosenka mająca wszelkie cechy przeboju. Ale takich dobrych utworów na płycie "Sobremesa" jest dużo więcej. Polecam szczególnie "Rua Dos Remedios", "Noce nad rzeką", "Lizbona moja miłość", "Sodade" czy "Smuga smutku". Poza porywającym, nowoczesnym wokalem Anny Marii Jopek, warto zwrócić uwagę na niesamowicie profesjonalną instrumentację utworów, ciekawe aranżacje i zgranie całego krążka (zgrywał go reżyser dźwięku Michaela Franksa, Scott Petito w NRS Studio w Nowym Jorku). Nawet chórki brzmią tu rewelacyjnie!

Miejmy nadzieję, że walory tej muzyki wybrzmią w pełni na koncertach, z którymi Anna Maria Jopek rusza już 4 listopada w Polskę. Odwiedzi następujące miasta:
- 4 listopada - Kielce (Hala Widowiskowa MOSiR), godz. 19:00
- 5 listopada - Bielsko-Biała (BCK - Dom Muzyki), godz. 19:00
- 7 listopada - Zabrze (Dom Muzyki i Tańca), godz. 20:00
- 8 listopada - Wrocław (Klub Eter), godz. 20:00
- 9 listopada - Łódź (Teatr Wielki), godz. 20:00
- 11 listopada - Lublin (Centrum Kongresowe UP), godz. 20:00
- 12 listopada - Rzeszów (Live Club), godz. 18:00
- 14 listopada - Kraków (Klub Studio), godz. 20:00
- 16 listopada - Sopot (Sheraton Sopot, Conference Center), godz. 20:00
- 17 listopada - Bydgoszcz (Filharmonia Pomorska), godz. 20:00
- 20 listopada - Warszawa (Och-Teatr), godz. 17:00 i 20:00
- 22 listopada - Szczecin (Hala Opery), godz. 20:00
- 23 listopada - Konin (DK OSKARD), godz. 19:00

W trasie koncertowej artystce towarzyszyć będą: Yami, Nelson Canoa, Marito Marques, Joao Balao, Marek Napiórkowski oraz Henryk Miśkiewicz, a w Warszawie także Beto Betuk.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.