Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8182 miejsce

Porywisty wiatr nad Polską. Strażacy interweniowali ponad 1400 razy

Ostatnia niedziela listopada była bardzo wietrzna - prędkość wiatru w niektórych rejonach kraju wynosiła 120 km/h. Kilkadziesiąt uszkodzonych dachów, kilkaset powalonych drzew, brak prądu w wielu miejscowościach w województwie warmińsko-mazurskim, pięć osób rannych - to bilans wietrznej niedzieli.

 / Fot. Piotr Panfil W24Odpowiedzialnym za to "wietrzne" zamieszanie jest głęboki niż, który przywędrował do nas znad Skandynawii (tam też znajduje się obecnie jego centrum). Dodatkowo niekorzystnie na warunki pogodowe w Polsce, wpływają niż Yoda mieszczący się nad Szwecją i wyż, który występuje nad Bałkanami i Francją.

W trakcie dnia, podmuchy wiatru mogą wahać się od 50 do nawet 90 km/h. Znacznie gorzej zrobi się natomiast wieczorem i w nocy. - Najsilniej powieje w województwach północnych. W pasie od Pomorza Zachodniego aż po Warmię, Mazury i Podlasie, możemy się spodziewać podmuchów rzędu 100-120 km/h - ostrzega synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, w wypowiedzi dla tvnmeteo.pl

Przypominamy, że wiatr wiejący z prędkością powyżej 100 km/h jest bardzo niebezpieczny. Może wyrywać drzewa z korzeniami, "przenosić" ciężkie przedmioty, a nawet zrywać dachy. Apelujemy do wszystkich, aby odłożyć niepotrzebne podróże samochodem, spacery, a także radzimy zdjąć wszelkie "ruchome" przedmioty z tarasów i balkonów.

Jak informuje tvn24.pl, z powodu złych warunków atmosferycznych odwołane zostały już dwa promy z Gdańska i Gdyni oraz dwie jednostki wypływające ze Świnoujścia. Celem podróży wspomnianych statków była Szwecja. Jeśli pogoda "pozwoli", to promy wypłyną jutro około południa.

Zdaniem synoptyków, sytuacja w Polsce ma ulec poprawie w poniedziałek. Dodajmy również, iż mocno wieje także w Norwegii i Szkocji (podmuchy dochodzą tu nawet do 150 km/h, a do tego pada intensywnie deszcz).


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem, to ona wygląda w 100% "polsko". Na budynku jest tablica z nazwą ulicy i numerem domu wykonana zgodnie z wytycznymi. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z jakiego rejonu Polski ta fotka, bo jakoś "niepolsko" mi wygląda ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.