Facebook Google+ Twitter

Porządki i zakupy przed Dniem Wszystkich Świętych

Ostatni weekend przed 1 listopada, wiąże się z generalnymi przygotowaniami do ważnego święta. Ile kosztują znicze? Jakie kupić kwiaty, wiązanki? Sprawdziłam, jak to wygląda w moim mieście.

W Pabianicach najkorzystniej jest dokonać zakupów na ulicach miasta lub na rynku. Powód jest dość istotny: stosunkowo niskie ceny i duży wybór.

fot. AKPADuży wybór jest przede wszystkim w kwiatach doniczkowych, tzw. drobnych chryzantemach czy też "dąbkach". Ceny kształtują się już od 8 złotych za niewielką doniczkę do 12 a nawet 20 złotych za ogromny, rozłożysty kwiat. Wybierać możemy spośród żółtych, fioletowych, białych oraz bordowych. Dla przybrania kwiatów możemy kupić gałązki liści laurowych (jedna gałązka kosztuje 0,70 gr), gałązki choinkowe (zależnie od wielkości: 1,50 zł, 2 zł oraz 3 zł), a także tzw. kaszkę (około 2 złote za gałązkę). Niektórzy sprzedawcy proponują gotowe wiązanki. Kolorowe, przybrane wstążkami oraz zielonymi gałązkami. Jedyną ich wadą są sztuczne kwiaty. Taki zakup to 10-20 złotych za małą wiązankę oraz około 35 złotych za nieco większą.

Również zniczy jest spory wybór. Od zwykłych małych, po ogromne i efektowne lampiony. Jedne zalewane, inne z wymiennymi wkładami. Ceny raczej nie zaskakują, 1,50 zł zapłacimy za mały, zwykły znicz, duży lampion może kosztować nawet 20 zł.

Osoby, które nie lubią tłoku albo są zbyt zapracowane, by poświęcić czas specjalnie na zakupy przedświąteczne, mogą kupić niezbędne akcesoria na stoiskach przycmentarnych, w kwiaciarniach oraz w supermarketach. Trzeba będzie jednak więcej za nie zapłacić. W kwiaciarni, funkcjonującej tuż obok cmentarza, możemy zakupić piękne wiązanki z kwiatów świeżych i sztucznych. Ich ceny wahają się od 38 złotych do nawet 80 czy 90 złotych.

Na stoiskach przy cmentarzach można też kupić znicze różnej wielkości, w najróżniejszych kształtach i kolorach. Niestety zdarza się, że są to lampki z "odzysku". Podobnie jak kwiaty, giną z grobów i są ponownie sprzedawane. Dlatego wielu ludzi ozdabia pomniki swoich bliskich dopiero w dniu święta.

Gdy już wybierzemy kwiaty, znicze czy lampiony, powinniśmy zająć się pomnikami. Jeśli samodzielnie chcemy porządkować pomniki, powinniśmy zaopatrzyć się przede wszystkim w specjalnie przeznaczony do ich czyszczenia płyn, za który w kwiaciarni czy sklepie z chemikaliami zapłacimy około 8 złotych.

Możemy też uporządkowanie grobów zlecić osobom, które się tym trudnią. Przed 1 listopada na przystankach i murach w pobliżu cmentarzy, pojawia się wiele ogłoszeń oferujących takie usługi. Koszt czyszczenia pomnika zależy od jego wielkości, ale przeważnie waha się on w okolicach 40 złotych.

Wiele osób kupuje czysty, złoty piasek, który wypełnia przestrzeń na grobach o niepełnych płytach. Przeważnie sprzedają go dzieci za 3 złote od wiaderka (10 kg).

Czas tych wielkich porządków i przygotowań do 1 listopada, to bardzo ważny czas dla wielu ludzi. Tym bardziej zastanawia fakt, że gdy niemal wszystkie groby są pięknie wysprzątane i kolorowo przystrojone, na wielu cmentarzach, alejki wokół pomników często pokrywa gruba warstwa liści, gałęzi oraz wysokich gór śmieci. Tak jest każdego roku. Czy administratorzy cmentarzy naprawdę nie potrafią się z tym uporać?
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Artykuł krótki rzeczowy i na temat. Musiał kosztować cię wiele kilometrów spaceru, wielu rozmów. Informacje, które podajesz na pewno się przydadzą. Tak jak wiele innych minusów w serwisie ten również jest niewytłumaczalny. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.10.2006 20:41

W zeszłym roku widziałam w Warszawie znicz grający "wstań, powiedz nie jestem sam" Ich Troje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny, a przede wszystkim przydatny artykuł:) pozdrówka Marta

Komentarz został ukrytyrozwiń

za przydatne dla wielu osób informacje i przede wszystkim poświęcenie czasu sprawie "+"

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak ktoś daje minusa to byłabym wdzięczna za komentarz. nie lubie anonimowej krytyki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.