Facebook Google+ Twitter

Porzucone dzieci nagrodą dla zwycięzców teleturnieju w Pakistanie

Kontrowersyjny teleturniej "Amaan Ramazan" od kilku tygodni robi w pakistańskiej telewizji furorę. Do tej pory zwycięzcom rozdano dwie dziewczynki, natomiast za kilka dni "główną nagrodą" ma być chłopczyk.

 / Fot. http://edition.cnn.com/2013/07/29/world/asia/pakistan-baby-giveawayTeleturniej bije rekordy popularności

Według twórców programu znalezione na ulicy dzieci, mają trafić do bezdzietnych partnerów. Zwycięskie pary, które wcześniej starały się o opiekę nad dzieckiem, przekonują w CNN, że nie spodziewały się takiej nagrody. Dwie z nich dostały dziewczynę, w najbliższych dniach - zapowiadają realizatorzy teleturnieju - ktoś ma dostać chłopca.

Bijący w Pakistanie rekordy popularności teleturniej "Amaan Ramazan", w ramadanie nadawany jest na żywo przez siedem godzin dziennie. Ma być również kontynuowany po zakończeniu świętego dla muzułmanów miesiąca.

Telewizyjna produkcja szansą dla niechcianych dzieci?

Produkcja porównywana jest do amerykańskiego teleturnieju "The Price is Right" ("To właściwa cena"), w którym uczestnicy muszą odgadnąć ceny pokazywanych przez prowadzącego produktów. W pakistańskiej wersji osoby są losowane z 500-osobowej publiczności. Pytania w programie dotyczą najczęściej świętej dla muzułmanów księgi - Koranu. Cały program ma mocno religijną otoczkę, każda konkurencja przerywana jest recytacją świętej księgi. Wcześniej nagrodami były m.in. motorowery, kuchenki mikrofalowe, pralki oraz lodówki.

Dzieci, które dostają zwycięzcy programu, pochodzą z lokalnej organizacji pozarządowej Chhipa Welfare Association, do której trafia około 15 porzuconych dzieci w miesiącu. Organizacja broni decyzji o sposobie oddawania dzieci jako nagrody w teleturnieju. Według szefa stowarzyszenia jest to szansa na zapewnienie tym dzieciom dobrego domu i życia. Również na fanpage'u organizacji na Facebooku, można zobaczyć zdjęcia par z ich nowymi dziećmi.

Producenci teleturnieju złamali prawo?

W Pakistanie po emisji programu rozpoczęła się burzliwa dyskusja. Niektórzy nie szczędzą idei pochwał, natomiast z drugiej strony wiele osób jest oburzonych. Według jednego z pakistańskich parlamentarzystów dzieci to nie trofea, żeby dawać je komukolwiek.

Prowadzący teleturniej broni tej dość kontrowersyjnej idei. Podkreśla, iż są to dzieci, które nie mają żadnych praw i być może ten program da im szansę na normalne życie

Amerykańska telewizja CNN zaznacza jednak, że skoro konkretna para nie wiedziała, że dostanie noworodka, kiedy zostali zaproszeni do programu, procedury związane z przekazaniem dziecka nie mogły być dopełnione, ponieważ w Pakistanie nie istnieje prawnie dopuszczona adopcja, nie ma więc prawa o adopcji. Para, która chce zająć się osieroconym dzieckiem, musi prosić sąd rodzinny o prawo do opieki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.