Facebook Google+ Twitter

Poseł Biedroń chce wyjaśnień od prokuratora w sprawie więzień CIA

Poseł Robert Biedroń (Ruch Palikota) uważa za celowe, by szef sejmowej komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz zaprosił prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta na posiedzenie komisji ws. domniemanych więzień CIA w Polsce.

Głównym powodem zajęcia się sprawą więzień CIA jest przeniesienie śledztwa prowadzonego w tej sprawie z Warszawy do Krakowa. Tajne śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce trwa od sierpnia 2008 r. Sprawą zajmowały się kolejno: stołeczny wydział Prokuratury Krajowej, następnie Prokuratura Apelacyjna w Warszawie, a obecnie śledztwo pozostaje w gestii Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

poseł Robert Biedroń / Fot. User:Zboralski/Wikipedia/public domainBiedroń oświadczył, że wyjaśniając sprawę, przygotował interpelację poselską, którą przedstawi premierowi Tuskowi. Poseł chce zadać trzy pytania związane z kwestią więzień CIA. Przede wszystkim chce wiedzieć, jaki jest powód przejęcia śledztwa przez krakowską prokuraturę. Jak cytuje posła rp.pl: "Wydaje się, że śledztwo prowadzone w Warszawie było bardzo zaawansowane, prace nad nim postępowały". Drugie zapytanie odnosi się do obwarowania śledztwa klauzulą "ściśle tajne", trzecie pytanie tyczy się obecnego stanu śledztwa i ma na celu ocenę stopnia zaawansowania powziętych czynności.

Na piątkowej konferencji prasowej poseł Robert Biedroń oznajmił, co odnotował portal rp.pl: "Przygotowałem pismo do przewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszarda Kalisza z prośbą o zaproszenie prokuratora generalnego pana Andrzeja Seremeta na specjalne posiedzenie komisji dotyczące więzień CIA". Na konferencji obecna była dyrektor biura Amnesty International Polska Draginja Nadażdin, która wyraziła swój niepokój, iż "może dojść do zbędnej zwłoki w prowadzeniu śledztwa". Nadażdin zwróciła się też z apelem do prokuratora generalnego, by śledztwo prowadzone było z zachowaniem transparentności, a jego wyniki zostały odtajnione.

Poseł Biedroń argumentuje, że "Dobrze by było, żeby oczyścić Polskę z zarzutów. Jako poseł czuję osobistą odpowiedzialność za to, by pomóc w wyjaśnieniu tej sprawy" - cytuje jego wypowiedź wprost24.
Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

bombka dla PO
  • bombka dla PO
  • 26.02.2012 01:50

A co? Biedroń żałuje, że tam nie siedział? Dużo stracił...

Komentarz został ukrytyrozwiń
-ono-
  • -ono-
  • 25.02.2012 09:12

Proszę pikollo o mniej agresji, a czy były więzienia ? to rzeszy ludzi nie obchodzi i komu ta wiedza potrzebna oprócz garstki osób, która nie ma problemów co do gara włożyć i zajmuje się problemami na które nie ma wpływu. Dalszy ciąg wywodu zamknę milczeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już chyba tylko Polska nie wie, że miała u siebie więzienia
link
Kalisz nie zadziała, i Seremet takoż, gdyż należałoby postawić zarzuty zdrady stanu Kwaśniewskiemu, Kaczyńskiemu oraz premierom począwszy od Millera a na Tusku skończywszy.
Według Tyla, szczegółowych informacji na temat postępów śledztwa nie udzielono z uwagi na to, że jest ono tajne. " (http://www.rp.pl/artykul/535475,757756-Sledztwo-ws--wiezien-CIA-bedzie-zakonczone-w-2012-r-.html ). Śledztwo jest tak tajne, jak tajne były same obozy. A obozów, jak wiemy od najwyższych władz, nie było. By postawić najwyższym dygnitarzom zarzut zdrady stanu potrzeba zgody Sejmu. Zdaje się więc, że nie ma o czy gadać. Nie ten Sejm, nie ta prokuratura, nie ta władza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i bardzo dobrze. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.