Facebook Google+ Twitter

Poseł Kopyciński pozwał rzecznika episkopatu. Proces ruszy 5 czerwca

Tego jeszcze nie było w demokratycznej Polsce, żeby rzecznik episkopatu Polski stanął przez obliczem Temidy, w roli oskarżonego o naruszenie dóbr osobistych działacza partyjnego.

 / Fot. Jarosław Kruk/CC 2.5W tarnowskim sądzie 5 czerwca 2012 roku, rozpocznie się proces o ochronę dóbr osobistych, wytoczony przez posła Sławomira Kopycińskiego, byłego szefa świętokrzyskiej rady wojewódzkiej SLD, a obecnie działacza Ruchu Palikota.

Pozew do sądu Sławomir Kopyciński skierował pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie, przeciwko ks. Józefowi Klochowi, w kwietniu 2011 roku. Na początku 2012 roku pozew ten - według właściwości prawnych - trafił do sądu w Tarnowie, gdyż w tym mieście, figuruje na liście zameldowanych pozwany ksiądz Kloch.

Jak podaje "Gazeta Prawna", pozew posła Kopycińskiego dotyczy ochrony dóbr osobistych, a jednocześnie zawiera żądanie, aby mocą decyzji sądu pozwany opublikował przeprosiny w "Gazecie Wyborczej" i "Rzeczpospolitej", za wypowiedziane 14 października 2010 roku, podczas konferencji prasowej w episkopacie Polski, słowa "naruszające jego dobra osobiste, mogące poniżyć go w oczach opinii publicznej i narazić na utratę zaufania niezbędnego do wypełniania mandatu posła".

Spór o "skromne" 24 mld złotych

Sprawa ma swój początek w problemach pracy Komisji Majątkowej i danych o efektach jej działania, które podawał publicznie poseł Sławomir Kopyciński. Jak twierdzi poseł, dane podawał m.in. w oparciu o własne ustalenia.

Komisja Majątkowa przekazała "kościelnym osobom prawnym, majątek o łącznej wartości wycenianej na kwotę 24 mld zł, na który składało się ponad 60 tys. ha nieruchomości gruntowych (a według niektórych danych ponad 76 tys. ha); blisko 500 obiektów budowlanych, w tym wiele budynków użyteczności publicznej oraz kwota odszkodowawcza 107,5 mln zł" - twierdzi. Zdaniem posła, treść informacji była jasna, jednoznaczna i oczywista dla każdego.

Poseł Sławomir Kopyciński podaje w pozwie sądowym, że 14 października 2010 roku, na konferencji prasowej w episkopacie – jej organizatorzy celowo mylnie, w istocie niewłaściwie, przedstawili "treść informacji udostępnionej przez niego". Przedstawiono, więc informację nieprawdziwie w celu pomówienia go "o ujemne właściwości wskazując, jakoby twierdził on, że w wyniku działalności Komisji Majątkowej, Kościół otrzymał odszkodowanie w kwocie 24 mld zł".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

mart
 • mart
 • 07.06.2012 15:35

Nierozumiem zdania ze tego w demokratycznej Polsce jescze nie bylo. To zle czy dobrze?
Jak ma prawo to pozew sklada i tyle. Co z tego ze to ksiadz i rzecznik. Najwyzej sad oddali wniosek i tyle. Ale sprawa. pffff

Komentarz został ukrytyrozwiń
jeslichceszbyistniałaRP
 • jeslichceszbyistniałaRP
 • 07.06.2012 14:35

Walczyć! KUPUJMY regularnie WSZYSTKIE DOSTĘPNE "NASZE DZIENNIKI" i pozostałą prasę prawicową ("Gazeta Polska", "GP Codzienna", "Uważam Rze", "Nasza Polska", "Gazeta Warszawska, "Arcany", "Glaukopis", itp.) -- PO KILKA EGZEMPLARZY i rozdajmy to ludziom. W CIĄGU KILKU MIESIĘCY, w ciągu kilku miesięcy -- ZOBACZYCIE -- doprowadzimy do pożądanych zmian w Polsce!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
antycham
 • antycham
 • 05.06.2012 19:42

w24 zszedł na psy

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
 • erk
 • 05.06.2012 13:03

Do tej pory,każdy spór sądowy-obywatel v.kościół,kończył się orzeczeniami na korzyść tego ostatniego.Warto zaznaczyć,że w imieniu kościoła występowały osoby świeckie związane z tą "nadobną"instytucją."Nadobną"ponieważ nie wypadało się oficjalnie kościołowi sądzić z kimkolwiek,więc w jego imieniu występował jakiś religijnie nawiedzony matoł i pozywał każdego,kto ośmielił się uszczknąć cokolwiek z "dobrego"imienia kościoła.O współczesnej polskiej inkwizycji ni wspominając(art.196 kk)
Mozna mieć tylko nadzieję,że rolę ,chociaż w tej jednej sprawie sie odwrócą i nietykalni dotąd klechy staną na miejscu dla pozwanych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wincenty
 • wincenty
 • 05.06.2012 08:10

ksieza malo namawiaja do modlitwy.wierni zamiast kosciola chca telewizji.niedoczekanie wasze.lenin powiedzal modlic sie modlic sie i jeszcze raz modlic sie.telewizja to wynalazek diabla.za malo w moherach pokory

Komentarz został ukrytyrozwiń
nieprorok
 • nieprorok
 • 05.06.2012 06:41

@~Pani Beata R.
Mojżesz 40 lat wodził Żydów po pustyni aż ścierwiki zżarły ostatniego ,który urodził się w Egipcie [ jego też] Myślę ,że za 5 pokoleń ludzie do mitów starożytnych dołączą te nowsze, a naziemny personel nieba pójdzie w rozsypkę, jak to bywało już z nie jednymi nawiedzonymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antyjudasz
 • antyjudasz
 • 05.06.2012 06:04

@~red i Kuba Wolski[ czyli dwa w jednym lub odwrotnie]
Jeżeli Wam dokucza ruch fiuta to możecie sobie poradzić gipsem chirurgicznym.Ciasne slipy też mogą pomóc.Sądzę jednak, że waszą bolączką jest debilizm nabyty, a to niestety choroba przewlekła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
 • f
 • 04.06.2012 23:42

Ruch Idioty to 5-a kolumna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
potato
 • potato
 • 04.06.2012 22:24

W zasadzie walka o dobre imię ma sens i popieram ,ale zastanawiam się dlaczego tak długo od owej konferencji prasowej, poseł do takiej decyzji dojrzewał?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Fix
 • Fix
 • 04.06.2012 15:22

Dlaczego jakiś tam poseł pozwał rzecznika episkopatu: "naruszające jego dobra osobiste, mogące poniżyć go w oczach opinii publicznej i narazić na utratę zaufania niezbędnego do wypełniania mandatu posła".

Kurwa mać ja nie wiedziałem, że taki poseł istnieje, i pewnie dalej bym nie widział gdyby nie ten pozwe:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.