Facebook Google+ Twitter

Poseł LPR: Kobieta może decydować o kolorze swoich włosów

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-06 09:08

Prawdopodobnie Sejm zdominuje dziś dyskusja o aborcji. A wszystko to za sprawą posłów LPR, którzy zgłosili poprawkę do zmian w konstytucji. – Kobieta może decydować o kolorze włosów, ale nie o życiu osoby trzeciej – mówi Robert Strąk z LPR.

fot. Dziennik Bałtycki LPR chce zmieniać konstytucję. Ustawa zasadnicza mówi, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Posłowie zamierzają dodać do tego artykułu słowa "od momentu poczęcia". Zmiana konstytucji może spowodować zaostrzenie i tak rygorystycznych przepisów dopuszczających przerywanie ciąży.

Obecnie tylko w trzech wypadkach polskie prawo zezwala na dokonanie aborcji: gdy ciąża jest wynikiem przestępstwa, gdy zagraża zdrowiu lub życiu matki, gdy u płodu stwierdzono ciężkie i nieodwracalne wady. Sejm zajmuje się właśnie projektem zmian w konstytucji, umożliwiających realizację europejskiego nakazu aresztowania. LPR pragnie wykorzystać ten moment.

Czerwony, feministyczny bełkot. Rozmowa z Robertem Strąkiem, pomorskim posłem LPR

Roman Giertych zaapelował wprowadzenie do konstytucji zapisu o ochronie życia od momentu poczęcia. Jakie są realne szanse na przegłosowanie tej poprawki?
Robert Strąk:- Liczymy na duże poparcie. Na pewno za poprawką będzie Samoobrona, liczymy też na PiS, PSL oraz większą grupę posłów z Platformy Obywatelskiej.
Dotychczasowa ustawa dotycząca warunków przerywania ciąży (uważana zresztą w Europie za stosunkowo restrykcyjną) powstawała w wielkich bólach i jest skutkiem kompromisu. Nowy zapis w konstytucji sprawi, że znów zaczną się kłótnie przy zmianie prawa...
- Przecież ten zapis nie spowoduje automatycznie zmiany ustawy, aczkolwiek oczywiście nie da się tego wykluczyć. SLD też próbował zmienić prawo na bardziej łagodne, ale stanęły mu na przeszkodzie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że polska konstytucja chroni życie od poczęcia.
Z badań CBOS z lutego 2005 wynika, że 57 proc. Polaków przyznaje kobiecie prawo do decydowania w pierwszych tygodniach ciąży o tym, czy chce urodzić dziecko, czy też nie...
- Kobieta może decydować o kolorze włosów, o tym czy chce być brunetką, czy blondynką, ale nie o życiu osoby trzeciej, czyli dziecka. Mówimy tu o prawie moralnym.
Na pewno feministki się z panem nie zgodzą...
- Feministki w tym kraju nie odgrywają żadnej roli i stanowią zaledwie 0,5 proc. kobiet. Nie trzeba zwracać uwagi na czerwony, feministyczny bełkot.

Demonstracja siły Ciemnogrodu . Rozmowa z Joanną Senyszyn, pomorską posłanką SLD

Czy uda się Romanowi Giertychowi zmienić konstytucję?
- Trudno powiedzieć. To nieuczciwe, że w związku z koniecznością umożliwienia realizacji europejskiego nakazu aresztowania LPR próbuje przeforsować swoją poprawkę. Wcześniej wszystkie partie zawarły dżentelmeńską umowę, że nie będą wprowadzać żadnych innych zmian w konstytucji. Jak widać, nie mamy do czynienia z dżentelmenami.
LPR liczy na szerokie poparcie...
- Ta zmiana z punktu widzenia konstytucji jest niepotrzebna, bo przecież Trybunał Konstytucyjny stwierdził w 1997 r., że ustawa zasadnicza chroni życie od poczęcia. To czysta ideologia i demonstracja siły Ciemnogrodu, która zresztą dotyczy rocznie mniej niż 200 przypadków legalnego usunięcia ciąży. Czy warto zmieniać konstytucję dla 113 płodów? Tak naprawdę, według organizacji feministycznych, w Polsce dokonuje się rocznie od 80 tysięcy do 200 tys. aborcji. Z kolei tzw. obrońcy życia uznają, że dochodzi co roku do 8. tys.-13 tys. aborcji. Zmiana konstytucji nie zlikwiduje podziemia aborcyjnego. Uparcie powtarzam, że nie jestem zwolenniczką aborcji. Jestem tylko przeciw karalności przerywania ciąży.
Większość w Sejmie może teraz zmienić każde prawo, łącznie z konstytucją i ustawą o warunkach przerywania ciąży. I co dalej?
- Jeśli prawo zostanie zmienione, Polki zaczną występować do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strassburgu, który w 2004 r. zaznaczył, że nie można traktować płodu jak osoby z prawem do życia chronionym art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Przed wyborcza gadanina starego kawalera - jak zawsze chłopaki z LPR wiedzą najlepiej co jest dobre dla kobiet. Dlaczego kobiety z ligi nigdy sie nie wypowiadają na temat aborcji tylko zawsze piękny Krzyś Bosak i jeszcze piękniejszy Roberto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

komentarz Strąka na zwykłym jego poziomie. widać stagnacja w rozwoju przypadła mu do gustu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To, że takimi sprawami gra się przed wyborami kompromituje tylko naszych prawicowych polityków. Ale nie kompromituje pomysłu, który jest ważny i potrzebny. Jeśli poprawka przejdzie, skończą się wreszcie dyskusje i burze na ten temat. I będzie to zgodne z zasadami moralnymi większości Polaków. Pozdrawiam wszystkich obrońców życia ludzkiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ktoś skomentuje postawę lekarza, który za pieniądze, łamiąc ustawę, dokonuje aborcji? Jest przestepcą? Jest nieetycznym i zdemoralizowanym inteligentem? Czy jest inteligentem? Czy ma swiadomość, że zabija dla pieniędzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.09.2006 10:19

Cóż, wyksztacony i zorientowany człowiek nie da się złapać na taki przedwyborczy bełkot. Jednak znaczna część zmobilizowanego ostatnimi czasy elektoratu została pobudzona do oddawania głosów na konkretne partie właśnie takimi dyskusjami. Czysta socjotechnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, że ten temat wraca tylko w niektórych momentach, zwłaszcza przed wyborami. Ciekawe, że najgłośniej podejmują go mężczyźni, a kobiety jakby mniej. Ciekawe, że najgłośniej krzyczą w tej sprawie kobiety stare. Ciekawe, że ci hałaśliwi posłowie wyraźnie mniej interesują się losem dzieci już urodzonych, żyjących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.