Facebook Google+ Twitter

Poseł Plura: - Niepełnosprawni także chcą głosować

Marek Plura, poseł PO, mimo niepełnosprawności, aktywnie uczestniczy w pracach sejmowych komisji. Wiadomościom24.pl opowiedział, dlaczego popiera akcję "Dostosowujemy lokale wyborcze" i zdradził kulisy sejmowych prac dotyczących adaptowania lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Marek Plura / Fot. PAPMichalina Guzikowska: Panie pośle, czy w Sejmie są prowadzone prace, mające na celu stworzenie powszechnie obowiązujących przepisów, dotyczących przystosowania lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych?
Marek Plura: Szczerze mówiąc, nie wygląda to za dobrze. Wprawdzie jakiś czasem temu do Sejmu trafił projekt ustawy o wyrównywaniu szans, jednak nie został jeszcze rozpatrzony. Sporządziły go organizacje zajmujące się integracją osób niepełnosprawnych ze środowiskami zawodowymi i nie tylko. Jednak dotyczy on bardziej spraw zawodowych i socjalnych.

A jeśli chodzi o ułatwianie niepełnosprawnym wyborcom głosowania, to czy coś się robi w tym kierunku?
- Przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej działa komisja opracowująca kodeks wyborczy. Znalazłyby się w nim zapisy dotyczące właśnie kwestii wszelkiego rodzaju dostosowań dla osób niepełnosprawnych w różnych aspektach.

Proszę opowiedzieć coś więcej o tym kodeksie.
- W dużej mierze kodeks miałby być realizacją postulatów Rzecznika Praw Obywatelskich z tym, że chcielibyśmy go jeszcze rozszerzyć. Począwszy od dostosowań dla osób na wózkach, poprzez ułatwienia dla niewidomych, aż po pomoc dla głuchoniemych.

Jakie zatem postulaty mają szansę pojawić się w kodeksie?
- Na pewno chcielibyśmy, żeby zdecydowanie zwiększył się odsetek lokali wyborczych, przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach. Ponadto, wraz z Polskim Związkiem Niewidomych opracowaliśmy projekt stworzenia specjalnego arkusza napisanego Brailem, który nakładałoby się na kartę wyborczą i w ten sposób odnajdywałoby się miejsce, przy którym chce się postawić odpowiedni znak. Pomyśleliśmy także o osobach głuchoniemych i w ramach dostosowywania lokali wyborczych do ich potrzeb, chcielibyśmy zapewnić każdej gminie przynajmniej jednego tłumacza języka migowego, który pomógłby w komunikacji z komisją wyborczą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobrze porowadzony wywiad. A przede wszystkim ważny temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2009 17:23

Plus za temat i wywiad. Osoba znająca lepiej temat "niepełnosprawność i okolice" pewnie bardziej by posła wymaglowała, ale jeśli chodzi o lokale wyborcze, to w porządku.

Tłumacz języka migowego w każdej gminie - aktualnie całkowicie nierealne, ale oczywiście należy do tego dążyć. Na palcach jednej ręki drwala można policzyć tłumaczy.

A brajlistów jest tylko trochę więcej więcej, więc tu trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Jeśli można przy okazji, bo być może Marek Plura tu zajrzy:
Panie Pośle, wysłałam na skrzynkę parlamentarną i na adres, który mam ze wcześniejszych kontaktów pytanie w sprawie zaopatrzenia ortopedycznego i nadal czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny wywiad. Niepełnosprawni w Sejmie to na pewno szansa, by stworzyć odpowiednie przepisy. Bo obecnie też niby jakieś obowiązują, ale wg mnie są dość śmieszne. Gmina poniżej 15 tys. mieszkańców wystarczy, że posiada tylko jeden dostosowany lokal. I osoba na wózku ma dojeżdżać nawet kilkanaście kilometrów, by oddać głos? I kto jej ten dojazd zorganizuje? W przepisach na ten temat nic chyba nie ma. A jeśli dobrze czytałem, ordynacja wyborów prezydenckich w ogóle nie wymaga żadnych lokali dla niepełnosprawnych. Kpina.

Jeśli posłowie Plura, Piechota i Libicki skłonią kolegów z Sejmu, aby coś sensownego uchwalić, to chwała im za to. Oby tylko nie przeszkodziły znowu jakieś partyjne podziały. Bo obecna sytuacja jest o tyle tragikomiczna, że związany z PiS-em prezydent Kaczyński odsyła nową ordynację wyborczą (wprowadzającą pełnomocnictwo) do TK, w związku z czym poseł Libicki z PiS-u nie może z pełnomocnika skorzystać i musi szukać lokalu, do którego zdoła się dostać na wózku!

Swoją drogą: w zeszłym roku mówiono, że trzeba dostosować mównicę w Sejmie, aby niepełnosprawni posłowie mogli przemawiać. Sprawa jakoś ucichła i szczerze mówiąc nie słyszałem, czy rzeczywiście coś w tej sprawie zrobiono? Zadzwonię przy okazji do biura prasowego i spróbuję się czegoś dowiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ad. 1
zapomnialem dodac, ze boje sie, ze znow zrobi sie jakas prowizorke, zeby niepelnosprawni mogli wjechac, a po wyborach sie te wszystkie podjazdy albo rozpadna, albo zostana rozebrane. ech...az krew sie gotuje, jak sobie to wyobrazam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drazni mnie kilka spraw:
1. szkoly, urzedy, czy inne miejsca, w ktorych odbywaja sie wybory powinny juz dawno przystosowane dla osob niepelnosprawnych!
2. nie rozumiem dlaczego nie mozna glosowac poczta, tak jak to odbywa sie od lat w Szwajcarii
3. nie rozumiem dlaczgo nie mozna glosowac za posrednictwem internetu, tak jak to sie odbywa od lat w Estonii
4. i jeszcze ostatnie, apropos marnowania pieniedzy podatnikow. lokale wyborcze sa ustrajane, przgotowywane etc...zupelnie nie potrzebnie. w szwajcarii, niemczech i innych "bogatych" krajach nie wyrzuca sie ani grosza na tego typu pierdoly. powiedzcie mi, czy warte sa tych pieniedzy, te wszystkie czerwone dywany, ozdoby, kwiaty, flagi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas najwyższy, żeby niepełnosprawni mogli - w miare swoich sił i chęci - uczestniczyc w normalnym zyciu.
Umozliwienie glosowania powinno być przedmiotem specjalnej troski władz lokalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oby się udało zrealizować te wszystkie projekty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miło, że ktoś pamięta o osobach niepełnosprawnych. Więcej takich osób, artykuł bardzo realnie przedstawia problem osób niepełnosprawnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lepiej późno, niż wcale. Powyższa inicjatywa wynika z potrzeby społeczeństwa i powinna byc dawno zauwżona przez przede wszystkim władze lokalne, które przygotowują lokale wyborcze. Może wójt, burmistrz, prezydent rozważy powyższe propozycje, a niepełnosprawni w zamian udzielą poparcia jego jego osobie jako kandydata w kolejnych wyborach.
Szkoda, że temat jest poruszany tylko przed wyborami, a w trakcie juz się nie pamięta o tym. I tak do nastepnego razu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.03.2009 08:02

Super artykuł. Temat warty poruszenia. Bardzo mi się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.