Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32020 miejsce

Poseł PO: zlikwidujemy upierdliwe opłaty

- Opłaty skarbowe są upierdliwe dla obywateli, wydłużają tylko czynności urzędowe - mówi Janusz Cichoń z PO. - Teraz będzie mniejsza biurokracja - dodaje.

Kolejki w ZUS-ie / Fot. Fot. Express IlustrowanyDo Sejmu trafi ustawa, która zakłada usunięcie części opłat urzędowych. Jeśli projekt zostanie uchwalony, to zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2010 roku.

Obecnie funkcjonuje około 500 różnych opłat w urzędach. W nowym projekcie ustawy zostanie usuniętych 18 z nich. - Opłaty skarbowe są upierdliwe dla obywateli, wydłużają tylko czynności urzędowe - mówi Janusz Cichoń z PO. - Teraz będzie mniejsza biurokracja - dodaje.

Proponowane zmiany spowodują zlikwidowanie bezzasadnych opłat, jakie trzeba dziś płacić. Usunięte zostaną tylko te należności, które są nadmiernie uciążliwe i nieracjonalne. - W takich okolicznościach fiskalizm państwowy, który nie znajduje uzasadnienia w nakładzie pracy jakie państwo musi ponieść na dokonanie danej czynności poważnie ogranicza swobody obywatelskie - czytamy w projekcie ustawy o zmianie opłat skarbowych.

Likwidacja 18 opłat nie poprawi znacząco sytuacji odwiedzających, ale jest to ważny krok. W przyszłości istnieje szansa na usunięcie kolejnych zbędnych płatności.

Kontrowersji nastręcza fakt, iż nie odbyły się żadne oficjalne konsultacje z przedstawicielami samorządów. Projekt może uderzyć w ich dochody. Pomysłodawcy szacują, że proponowane zmiany mogą zmniejszyć wpływy do budżetów gmin w skali kraju o około 50 mln zł, jednocześnie jednak uspokajają. - Jak podzielimy to na liczbę gmin to wychodzą sumy czysto symboliczne - mówi Janusz Cichoń.

Posłowie zajmą się ustawą na początku listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dobry i rzetelny tekst;
+ za info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.