Facebook Google+ Twitter

Poseł SLD przeszacował kwotę odszkodowań dla Kościoła?

Sławomir Kopyciński z SLD podał niedawno do publicznej wiadomości informację, że Kościół katolicki w ramach odszkodowań za utracone mienie, otrzymał nawet 100 mld złotych, choć w raporcie Komisji Majątkowej pojawia się liczba 24 mld złotych. Według "Rzeczpospolitej" polityk przeszacował dane, bo źle czytał raport.

 / Fot. Wikimedia CommonsJak donosi Rzeczpospolita, Kopyciński nie wziął pod uwagę dwóch istotnych faktów. Raport nie mówi o wartości majątku zwróconego Kościołowi, ale sumie odszkodowań, poza tym nie uwzględnia denominacji złotego, która miała miejsce w 1995 r. Według gazety odszkodowania wynosiły nie 24 mld złotych czy 100 mld złotych, jak wyliczył poseł, ale 107,5 mln złotych.

Rzeczpospolita dotarła do raportu, z którego korzystał poseł SLD. Jest w nim wiele błędów, co przyznaje ks. prof. Dariusz Walencik. "Gdyby poseł Kopyciński zsumował wszystkie wypłaty odszkodowań, bo o nie chodzi, a nie wartość majątku, wiedziałby, że pominięto kilka sum z innej rubryki, a dodano rekompensaty wypłacone państwu przez Kościół za nakłady poniesione na utrzymanie nieruchomości" - mówi ksiądz.

Ministerstwo Finansów podaje kwotę 107,5 mln złotych. Sam Kopyciński oczekuje od komisji podania do publicznej wiadomości poprawnych sum odszkodowań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Rzecznik SLD Tomasz Kalita powiedział, że jeśli Kościół szacuje majątek, który otrzymał na 107 mln zł, to Sojusz z przyjemnością odkupi go nawet za nieco więcej.

Całość za link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Galus Anonimus
  • Galus Anonimus
  • 16.10.2010 10:29

Złodziejstwo kleru pozostanie złodziejstwem choćby nie wiem jak wykręcać kota ogonem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zygmunt z Kapuscisk
  • Zygmunt z Kapuscisk
  • 15.10.2010 09:58

Zabrać tym tucznikom co nakradli, nakopać do dupy (ja pierwszy), a pięniądze
na pokrycie dziury budżetowej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Kwota w miliardach podobno pochodzi z dokumentów MSWiA więc nie powinna mijać się z prawdą.
Ziemię "odzyskaną" wartą np. 40,00 zł/m2 Krk za pośrednictwem słynnego już adwokata (do znajomości z którym już nikt się nie przyznaje) sprzedawał za 0,50gr/m2 osobom prywatnym.
Palikot w związku z tym właśnie pytał dlaczego do tej pory nie "siedzi" np. jakiś biskup? (...)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to warto poczytać:
76 tys. ha http://wyborcza.pl/1,75478,8438720,Koscielny_cud_na_ziemi.html

hipokryzja http://www.rp.pl/artykul/20,542560.html

prawda http://www.polityka.pl/kraj/analizy/1501359,1,komisja-majatkowa.read

Więc jaka prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O czym Wy piszecie? Nie rozumiem. Przekazano 60 000 ha i ponad 500 obiektów. Przyjmując 10 zł za m kwadratowy ( żarty) to daje już 6 mld zł. A obiekty? Kto zaciemnia i wprowadza w błąd?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Uważam, że powinno się oddać kościołowi wszystko co do grosza.

Taaaaaa... No to oddają... Tam gdzie cena rynkowa gruntu za metr jest 30 zl to oddają za przysłowiowe grosze... Tylko pani Nino - niezgodnie z konstytucją tego pańswa, nie ma od tego nawet odwołania...

> Zabierając Kościołowi okradziono również wiernych bo to oni najczęściej na przestrzeni lat obdarowywali Kościół w podzięce za łaski Boskie

Szczególnie ci wierni innego wyznania, gdzie na miejscu ich wyciętych świętych gajów i spalonych chramów stawiano kościoły... Skoro już sięgać w przeszłość to czemu nie dalej - niech KRK odda wszystko co zabrał innym, często pozbawiając ich nawet życia...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dominik
  • Dominik
  • 14.10.2010 12:43

re. do ciemnoty : nie w kościół a w Boga, a co do cudów to mam nadzieje, że kiedyś doświadczysz takiego, bo widać mało jeszcze o życiu wiesz

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kate.Gr
  • Kate.Gr
  • 14.10.2010 12:29

Trzeba poznac zdanie dwóch stron , zeby ocenić dobrze. Przeczytac trzeba wytłumaczenie ksiedza.prof.(niżej), i sie dowiemy, że minister choć ekonomista nie uwzględnił denominacji-zapewne nieświadomie nawet się nie starał zgłębić dokumentów,wiadomo dlaczego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.